Zaman Çalan Alışkanlıklar

author

Zaman yönetimi veya zamanın verimli kullanımı ile ilgili herkesin merak ettiği noktalar vardır. Zaman, Sınav dönemindeki öğrencilerin en kıymetli şeylerinden biridir. Zamanı hem sınav esnasında hem de sınavdan önceki süreçte iyi yönetebiliyor olmanız gerekir.

İlk olarak sınava hazırlık döneminde zamanımızı çalan en büyük şeylerden biri plansızlıktır. Dersler, sınavlar, okul hangisiyle hangi zamanda ilgileneceğinizi nasıl bir programı takip edeceğinizi belirlemezseniz dağılırsınız. Siz bu dağınıklık ve plansızlıkla boğuşurken bir bakmışsınız vaktinizin büyük bir çoğunluğu geçip gitmiş. Böyle sorunlar yaşamamak için yapmanız gereken planlı olmayı alışkanlık edinmek olacaktır.

Zamanınızı en çok çalan alışkanlıklardan biri de erteleme alışkanlığıdır. Ertelemekten bir türlü atağa geçemezsiniz. Biraz dinleneyim sonra başlarım, önce bir odamı toplayayım sonra hallederim, daha zamanım var vesaire gibi, bu erteleme cümleleri uzar gider. Sonucunda ise kaybettiğiniz, bir daha geri döndüremeyeceğiniz zamanınız olacaktır. İyisi mi bir an önce bu alışkanlığın farkına varıp ondan sıyrılmaya çalışın.

Son olarak zaman çalan alışkanlık dediğimizde belki de herkesin aklına ilk olarak akıllı telefonlar ve internet gelecektir. Çalışma sırasında telefonunuz yanınızdan ne kadar uzak olursa sizin için o kadar iyi olur çünkü; telefonunuza gelen bildirimler, ne kadar olmaz deseniz de dikkatinizi dağıtacaktır. Ayrıca çalışmaya başlamadan önce de özellikle sosyal medyada geçirdiğiniz vakti bazen fark edemeyebilir ve kıymetli zamanınızdan olabilirsiniz.

Sınav dönemi 1 senelik bir süreç, bu zamanı en verimli şekilde değerlendirmeniz başarı için atacağınız en önemli adımlardan biridir. Alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yaparak zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.


27.02.2021 00:49 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow