YÖK'ten Vakıf Üniversitelerinin Kontenjanları İçin Yeni Düzenleme

author

 

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) vakıf üniversiteleri kontenjan sınırını artı 5 olarak sınırlamasının ardından konu salı günü Ankara’da düzenlenen Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclis Toplantısı’nda gündeme geldi.

ütevelli heyet başkanlarının ağırlıkta olduğu toplantıda bu kararın bir yıl ertelenmesi istendi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ertelemeye olumlu bakmadı. Ancak vakıf üniversiteleri bu kez de artı 5’in artı 10’a çıkmasını talep etti. Öğrendiğime göre geçen yılki kontenjanın üzerine 10 eklenerek sınırlama yapılmasına prensipte anlaşma kararı çıktı.

Karar vakıf üniversitelerini sevindirdi. Örneğin bir vakıf üniversitesinin kontenjanı 200’se artı 5 kararıyla 205 olacaktı. Son alınan artı 10 kararıyla bu sayı 210’a yükselebilecek.

OKUL ÜCRETİNDE ‘ASGARİ’ MİKTAR

TOBB Başkanı, tüm vakıf üniversiteleri mütevelli heyet başkanları, Maliye, Milli Eğitim bakanlıkları ve TÜBİTAK’tan yetkililerin katıldığı toplantıda yükseköğretimle ilgili önemli kararlar alındı.

15 yıldır Türkiye Yükseköğretim Meclis Başkanlığı yapan Bekir Okan’dan aldığım bilgiye göre toplantıda üç önemli gündem maddesi uzun süre tartışılmış. Bunlardan biri, öğrencilerin yakından ilgilendiği vakıf üniversiteleri için asgari bir ücret belirlenmesi. Diğerleri de uzaktan eğitimde öğrenci sınırlandırılmasının kalkması ve yabancı öğrenci sayısında artışın sağlanması. Toplantı sonrası konuştuğum Bekir Okan şunları söyledi:

“Vakıf üniversiteleri olarak eğitimin kalitesine önem veriyoruz. Ancak kaliteli eğitim için belirli bir asgari ücretin saptanması lazım. Kiralık kampusu olmayan, laboratuvarı bulunan, hocaların odasının yer aldığı, araştırma merkezi, yurdu, spor kompleksi ve yaşam merkeziyle donanmış bir kampusu olan üniversitenin öğrencilerden alacağı asgari bir ücret saptanmalı. Eğitimin kaliteli olması için belli bir maliyet gerekiyor. Apartman kiralayarak üniversite olmaz. Yapılan yanlış bir işlemin tüm vakıf üniversitelerine mal edilmemesi lazım. Amacımız Türk yükseköğretimini dünyada rekabetçi duruma getirmek.” dedi.


26.05.2022 13:09 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow