YKS Hakkında Önemli Bilgiler

author

 

Üniversiteye girişicin uygulanacak geçtiğimiz yıl değişen yeni sınav sistemi YKS hakkında aday öğrencilerin akıllarında kalan birçok soru var.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) iki oturumdan oluşuyor. Birin oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), ikinci oturum ise Alan Yeterlilik Testi  (AYT)

YGS-LYS’ den farkları nedir? Ne gibi değişiklikler söz konusu? Yazımız devamında okuyabilirsiniz…

YKS'nin oturumları TYT ve AYT’ ye giren adayların, puanlarının hesaplanması için gerekli 0,5 net yapmış olmaları gerekiyor. Yani sözelciler matematik yapmasak da olur veya sayısalcılar sözele dokunmayacağım deme şansına sahip değil.

YGS-LYS döneminde sınavlar arasında 3 ay kadar bir süre oluyordu. Adaylar önce YGS’ ye girip barajı geçtikleri taktirde Haziran ayında LYS’ye giriyorlardı ama artık 1. Oturum ve 2. Oturum aynı ay içerisinde yapılacak.

TYT’den 150 puan barajını geçerseniz ön lisans bölümlerinin tercih edebilirsiniz. 200 puanın üstündeyseniz bir sonraki yıl TYT’ ye girmeye gerek kalmadan puanınızı tekrar kullanabilirsiniz.

Lisans programı tercih edebilmeniz için TYT’ den en az 150 puan almış olmanız ve AYT’ de 180 barajını geçmiş olmanız gerekir.

AYT’ de Türkçe ve Matematikten 40’ar soru Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 20 soru sorulacak.

Önceki sınav sisteminde 18 farklı puan türü varken artık TYT’ de yalnızca 1 puan türü AYT’ de ise 4 puan türü olacak.

Puanlar hesaplanırken ilk oturumun %40’ı ikinci oturumunda %60’ı alınarak hesaplanacak.

Baraj sınırı olan bölümlerin geçtiğimiz tercih döneminde sınırları genişletildi buna göre;

TIP- 50 Bin

Hukuk – 190 Bin

Mühendislik – 300 Bin

Eğitim Fakülteleri – 300 Bin

Mimarlık – 250 Bin

Şeklinde güncellendi.

Tüm bu bilgilere göre soru başına düşen süre sayısının arttığını, Türkçe ve Matematik derslerinin daha fazla önem kazandığını söyleyebiliriz.  Ayrıca AYT’ ye girmek için TYT sonuçlarının açıklanmasını beklemeniz gerekmeyecek.  Sınav ile ilgili en son güncellemeleri osym.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.


21.08.2019 13:03 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow