Yatay Geçiş Nedir? Nasıl Yapılır?

author

 

Yatay geçiş, bir yükseköğretim programın kayıtlı öğrencilerin kayıtlı olduğu bölüme eş değer başka bir programa geçiş yapabilme hakkıdır.

Yatay geçiş, kurum içi, kurumlar arası ve merkezi yerleştirme puanına göre olmak üzere 3 şekilde gerçekleştirilebilir.

Kurum içi programlar arasında yatay geçiş yaparken okuduğunuz üniversitenin yatay geçiş yönetmeliğindeki şartlara uygun olarak ve okulun kontenjanları dahilinde bölümünüze eş değer diğer programlara yatay geçiş yapabilirsiniz. Yatay geçiş başvuruları 2. Yarı yıldan başlayıp 5. Yarı yıla kadar devam eder. Eğer farklı merkezi puan alan kontenjanlar arası yatay geçiş yapmak istiyorsanız, sınava girdiğiniz yıl itibariyle geçmek istediğiniz program için geçerli olan puan türünden aldığınız merkezi yerleştirme puanınızın, geçmek istediğiniz lisans/ön lisans programına eş değer ve diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşün puanından az olmaması şartı vardır.

Kurumlar arası yatay geçiş yaparken bağlı olduğunuz üniversite dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarının eş değer programlarına YÖK tarafından yayınlanan kontenjanlar dahilinde yapılır. Kurumlar arası yatay geçiş yapılırken ortalamanızın 100 üzerinden en az 60 olması gerekiyor. Ön lisans öğrencisiyseniz hazırlık ve 1. Sınıf ve son dönemde geçiş yapamazsınız. Yine lisans derecesinde de hazırlık, 1. Yarı yıl ve son dönemde geçiş yapılamaz.

Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler üniversiteye kayıl oldukları yıldaki merkezi yerleştirme puanları geçiş yapmak istedikleri programın taban puanına eşit veya daha yüksek ise geçiş yapabilirler. Başvuru sayısı kontenjandan fazla olduğu durumlarda merkezi yerleştirme puanı en yüksek başvurudan başlanarak ÖSYS tarafından sıralı bir yerleştirme yapılır. Başvuru değerlendirmesinde, genel not ortalamasına bakılmaksızın sadece öğrencinin girdiği yıldaki sınav başarısı göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır.

Özel yetenek sınavı ile bir yüksek öğretim programına kayıt olan öğrenciler de yatay geçişten yararlanabilir ancak yine özel yetenekle alan farklı bir programa yatay geçiş yapılamaz.


04.06.2020 10:24 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow