Verimli Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

author

Bazı günler tekrar yapmak için dersin başına oturur saatlerce çalışırsınız; ancak bitirdiğinizde aslında aklınızda hiçbir şeyin kalmadığını fark edersiniz. Bu da demek oluyor ki önemli olan kaç saat çalıştığınız değil, o çalışamdan neler anladığınızdır. Peki, nerede yanlış yapıyorsunuz? Bir tekrardan en yüksek verimi almanız için neler yapmanız gerek yazımız devamında bulabilirsiniz.

Sınav sürecinin içindeyken, sınav ilgili tüm çalışmalarınızda önemli olan programlı çalışma konusu; ders tekrarı yaparken de önemini koruyor. Öncelikle tekrar etmeniz gereken konuları aylık bir çizelgeye dökmelisiniz. Eksiklerinizi belirleyip öncelik sırasına uygun şekilde çizelge oluşturursanız kesinlikle yaptığınız tekrarlar daha işe yarar olacaktır. Bu sayede hem ders tekrarı yapmayı alışkanlık haline getirirsiniz hem de ilerlemenizi kolayca görebilirsiniz.

Gün içerisinde hem yeni konular öğrenmek hem ders tekrarı yapmak hem de test çözmek size çok zor görünüyor olabilir. Kimi öğrenciler bir gün içerisinde hepsini yapıp verim alabiliyorken kimi öğrenciler farklı farklı bölümlenmiş çalışmalardan yeterli verimi alamayabilir ve bu oldukça normal bir durumdur. Kendi ihtiyacınıza göre haftanın belirli günlerini bölümleyebilirsiniz.

Birçok öğrenci özellikle sınav döneminde zamanı doğru bir şekilde yönetemediğinden dolayı ders tekrarı yapmaya fırsat bulamamaktadır. Aslında yapacağınız şey oldukça basit. Ders tekrarı dediğimiz zaman, bir konuyu oturup saatlerce okumaktan bahsetmiyoruz. Yapmanız gereken şey tekrar edeceğiniz derse günlük 15-20 dakikanızı ayırmak olmalıdır. Böyle ilerlerseniz zamanını verimli bir şekilde kullanabilir ve bir gününüzü çalışma anlamında oldukça iyi değerlendirmiş olursunuz.

Ders tekrarı yaparken bulunduğunuz ortam çok önemlidir. Tamamen derse odaklanacağınız sakin bir yerde tekrarınızı yapmalısınız. Dikkatinizi dağıtacak unsurların olduğu bir yerde çalışmak zaman kaybına neden olabilir. Zamanın sınav esnasında ve sınav sürecine sizin en kıymet vermeniz gereken şey olduğunuz unutmamalısınız.


27.05.2022 00:19 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow