Üniversite Adayı Öğrencilere Tercih Tavsiyeleri

author

 

Tercih dönemi geçtiğimiz yıl 7-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmişti. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı için tercih dönemi ile alakalı henüz net bir tarih açıklanmadı. Sınava girdikten sonra tüm öğrencilerin en heyecanlı bekleyişlerinden biri sıralama ve puanlarını açıklanacağı zamandır. Puan ve sıralamalar açıklandıktan sonra da tüm adayları büyük bir tercih yapma telaşı sarar.

Üniversite öğrencisi olmaya adaysınız ve aslına baktığınızda yüksek bir oranla ileride icra edeceğiniz mesleği de seçmiş oluyorsunuz. Tercihlerinizi yaparken kendi isteklerinizi, ilgi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Elbette süreç esnasında size rehberlik edecek nitelikte önerilere de açık olmanız gerekir.

 Bölüm tercih ederken akademik kadrosunu ve bölüm derslerini mutlaka inceleyin. Özellikle dersleri incelemeniz bölümden keyif alıp alamayacağınızla ilgili size ipuçları verebilir.

Kendi isteklerinizi göz önünde bulundurarak tercih yapsanız bile istediğiniz memnuniyeti bulamayabilirsiniz veya istediğiniz bölüm için şartlarınız elverişli olmayabilir. Bu gibi durumlar için seçeceğiniz üniversitenin yatay geçiş, yandal, çift anadal gibi imkanlarını da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Yavaş yavaş sonlarına yaklaştığımız sınav döneminde hala kararsızlık yaşıyorsanız bölümler dışında ileride yapabileceğiniz meslekleri de araştırın. Masa başı bir işte çalışmak mı size göre, yoksa hareket halinde olacağız mı? İnsanlarla iletişim kurabileceğiniz bir iş mi sizi mutlu eder, yoksa tek başınıza çalışacağınız bir iş mi? Bu tip soruları kendinize sorarak ilgi alanlarınızı keşfedebilir ve buna uygun bölüm tercihi yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow