Tercih Döneminde Yapılmaması Gereken Hatalar

author

Tercih dönemi yaklaşırken, bu dönemin nasıl en doğru geçirilmesi gerektiği ile ilgili bir çok içerik bulabilirsiniz. Ancak özellikle yapılmaması gereken hataları da hatırlatmak gerekir.

  1. Yalnızca puana göre tercih yapmak...

Öğrencilerin bir kısmı yüksek puan aldıkları için istedikleri değil ama puanlarıyla girebilecekleri en iyi bölümü girmek istiyorlar. Burada düşünülen puanım havaya gitmesin düşüncesi son derece yanlış. Çok iyi veya popüler olduğu için değil ilginiz olduğu için bir bölümü okumak size her zaman başarı getirecektir.

  1. Kılavuzu tamamını ya da bir kısmını okumamak...

Birçok öğrenci tercih döneminde OSYM’nin yayınladığı kılavuzu incelemiyor. Sınav ve tercih gibi konularla ilgili bilgilerin yer aldığı kılavuzu incelemek yararınıza olacaktır.

  1. Sıralamaya önem vermemek...

Puanlar her yıl değişkenlik gösterebiliyor ama başarı sıralaması büyük değişimler göstermemektedir. Ancak bu yıl özellikle başarı sıralarında puan türlerinin azalması nedeniyle geçen yıla göre farklılıklar yaşanacaktır. Bu durumda bir uzmana danışın. Doğru Tercih bunun için burada...

  1. Sadece üniversiteye odaklanmak

Seçmek istediğiniz bölümden çok üniversiteye odaklanmak adaylar için yanlış bir tutumdur. Üniversiteleri devlet veya vakıf olarak ayırmak yerine okumak istediğiniz bölümle ilgili size verebileceklerine göre değerlendirmek daha doğru olacaktır. Ön yargıya kapılmadan önce istediğiniz bölümü üniversitelere bizzat giderek araştırın. Bilgi sahibi olmak karar vermenizi kolaylaştıracaktır.


21.01.2021 15:20 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (1)
  • Puanim 188 Nasil bir bolume yerlesebilirim bilgilendirseniz Sevinirim

arrow