Tekstil ve Deri Mühendisliği Bölümlerini Seçenlere Burs ve İstihdam Müjdesi!

author

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç "2019-2020 öğretim döneminden itibaren tekstil ve deri mühendisliğini tercih eden öğrencilerimize gerekli şartları sağlamaları halinde sektör tarafından eğitim bursu verilecek ve istihdam garantisi sağlanacak" dedi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı açıklamada 2019-2020 öğretim döneminden itibaren tekstil ve deri mühendisliğini tercih eden üniversite öğrencilerine gerekli şartları sağlamaları halinde sektör tarafından eğitim bursu verileceğini ve istihdam garantisi sağlanacağını belirtti.

Tekstil vederi sektörlerinin Türkiye'nin kalkınması ile uluslararası rekabetteki önemine dikkat çeken Saraç, "Bu alanlar, istifade edilmesi ve desteklenmesi gereken alanlar. Tekstil ve deri sektörleri, geçen yıl yaklaşık 28 milyar dolar ihracat gelirine ve ülkenin toplam istihdamında ortalama yüzde 6'ya yakın paya sahip oldu. Yükseköğretim Kuruluna düşen de tekstil ve deri sektörlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insanların yetiştirilmesi." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Saraç, YÖK ile Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında yapılan protokol kapsamında, öğrencilere sektör tarafından verilecek burs miktarlarını da şöyle açıkladı:

 

"2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren bütün öğrencilere ilk 5 tercihinden en az birisinin tekstil mühendisliği veya deri mühendisliği olması koşuluyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme puanına göre burslar verilecek.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrencilerimizden YKS'de ilk 5 tercihinden en az birisinin tekstil mühendisliği veya deri mühendisliği olması şartıyla, YKS puanına göre ilk 20 binde yerleşenlere bin 828 lira, tekstil mühendisliğine 20-50 bin ve deri mühendisliğine 20-60 bin arasında yerleşenlere bin 280 lira tekstil mühendisliğine 50-80 bin ve deri mühendisliğine 60-100 bin arasında yerleşenlere 914 lira sektör temsilcileri tarafından burs verilecek. Öğrencilerin eğitim burslarından eğitim süreleri boyunca kesintisiz yararlanabilmeleri için her yarıyıl 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden en az 65) ortalama ile eğitimlerini sürdürmeleri gerekiyor."

Saraç, ayrıca eğitim bursundan yararlanan öğrencilere sektörde çalışma taahhüdü vermeleri halinde Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından tekstil veya deri sektöründe faaliyet gösteren firmalarda en az 5 yıl iş garantisi verileceğini de söyledi.


08.12.2021 20:35 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow