Son Dönemin Popüler Kavramı ''Yapay Zeka''

author

 

Yapay zeka, canlı bir varlığa gerek olmaksızın, zeki canlıların benzeri hareketler sergileyebilen makinelerin geliştirilmesi teknolojisi olarak tanımlayabiliriz.

Peki, son dönemin popüler kavramı olan yapay zeka nasıl çalışır? Elon Musk’a göre insanlık tarihinin sonunu getirecek olan yapay zekalar geliştirilirken, beyin ile ilgili bilinenlerden esinlenerek kurulmuş çeşitli algoritma teknikleri kullanılır. Tabii ki anlatıldığı kadar kolay değil. Yapay zeka, yüksek bir teknolojiyle uzman yazılımcılar tarafından devam ettirilen uzun süreli çalışmalar sonucunda ortaya çıkar. Yapay zekanın geliştirilmesi sürecinde ilk etapta ne alanda kullanılacağı belirlenir. Sonraki süreçte kodlama çalışmaları gerçekleştirilmeye başlar. Temel işlem aynı olsa da her yapay zeka için farklı çalışmalar izlenebilir.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır?

Yapay zeka bugün birçok alanda kullanılabilmektedir. Bilgisayar oyunlarında, cep telefonlarında, güvenlik sistemleri ve akıllı ev sistemleri gibi birbirinden farklı pek çok yerde yapay zeka teknolojisi kullanılıyor. Elbette ihtiyaç olan her alanda gerekli çalışmaların yapılması sonucunda o ihtiyaca yönelik yapay zeka teknolojileri geliştirmek mümkün. Siz de bu süreçlerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceğiniz bir mesleğiniz olsun isterseniz. Yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği okumayı düşünebilirsiniz. Kodlamalar, algoritmalar ilgi alanınız ise bu bölümleri okurken hem öğrencilik yıllarınızı keyifle geçirirsiniz hem de geleceğin popüler mesleklerinden birini edinebilirsiniz…


27.05.2022 15:01 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow