Sınıf Öğretmenliği Hakkında Her Şey...

author

 

Sınıf öğretmenleri, ilkokul eğitimine başlayan öğrencilere okuma yazma, sosyal bilgiler ve temel matematik bilgisi eğitimlerini veren kişilerdir. Sınıf öğretmeni olmak isteyen kişilerin üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde 4 yıllık bir lisans eğitimi almaları gerekir.

Çocukların hem pedagojik hem de bireysel anlamda gelişmesine katkı sağlayan sınıf öğretmenlerinin en temel görevi öğrencilere okuma yazma öğretmektir. Bunun dışında öğrencilerin, matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgiler alanlarında da temel eğitimler almalarına yardımcı olurlar. Öğrencilerin kapasitelerini belirlemek ve bununla ilgili yapılabilecekleri rehber öğretmenleriyle görüşmek de sınıf öğretmenlerinin bir diğer yetki alanıdır.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nde öğrenciler 4 yıl boyunca: eğitime giriş, eğitim sosyolojisi, ilkokulda matematik, eğitim felsefesi, eğitim psikolojisi, çevree eğitimi, Türk tarihi ve kültürü, genel matematik, genel kimya, genel fizik, öğretim ilke ve yöntemleri, çevre yönetimi, Türkiye coğrafyası ve jeopolitiği, erken çocuk eğitimi, ilk okuma ve yazma öğretimi, sınıf yönetimi, matematik öğretimi, fen ve teknoloji öğretimi, sosyal bilgiler öğretimi, özel eğitim, öğretmenlik uygulaması, güzel yazı teknikleri gibi alanla ilgili birçok ders görürler.

Sınıf öğretmeni olmak hem büyük bir sabır hem de özveri gerektirir. Etkili iletişim kurma becerisine sahip ve disiplinli olmak da mesleğin gerekliliklerinden. İyi bir sınıf öğretmeni olmak istiyorsanız öğrencilerinizin eğitimi dışında sorunlarını ve ihtiyaçlarını anlayabilecek düzeyde psikoloji bilgisine de sahip olmalısınız.

Manevi yönden de güçlü bir meslek olan sınıf öğretmenliğini gerçekten severek ve isteyerek yaparsanız, birçok çocuğun hayatına ve geleceğine dokunabilirsiniz. Bilgilerinizi küçük yaşta bir çocuğa aktarmak ve onun bunları öğrenmesini sağlamak gerçekten sabır gerektiren bir iştir ve öncelikle düşünmeniz gereken bunu yapmaya yeterli sabrınızın olup olmadığıdır.

Sınıf öğretmenliği, diğer branşlara oranla KPSS ataması daha fazla olan bir branş olduğu için devlet okullarında yer bulmak diğer öğretmenlik bölümlerine göre biraz daha kolaylaşıyor. 2018 yılında 3806 sınıf öğretmeni ataması gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllara oranla baktığımızda bu sayının giderek arttığı kesin olmamakla birlikte söylenebilir. Sınıf öğretmenleri devlet kurumları dışında ülke genelinde sayısı 10 bine dayanan özel kurumlarda da iş imkanı bulabilirler.


25.08.2019 03:48 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow