Sinema Televizyon Bölümü Okumak İsteyen Herkesin İzlemesi Gereken 5 Film

author

Sinema/Televizyon bölümü sözel öğrencilerinin yıllardır en fazla dikkatini çeken bölümlerden biridir. Çok fazla tercih edilen bir bölüm olduğu için iyi bir başarı sıralamasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Okuduğunuz yıllar boyunca hangi alana yönelirseniz yönelin sinemayla iç içe olmak zorundasınız. Bir Sinema/Televizyon öğrencisinin mutlaka izlemesi gereken belli başlı filmler vardır. İşte bunlardan 5 tanesi;

 

Battleship Potempkin

Bir Sergei Eisenstein filmidir. Rusya'nın ve Avrupa'nın en eski ve büyük film stüdyosu olan Mosfilm tarafından yapılan filmin konusu gerçek bir olaydan alıntılanmıştır. Sinemada kurgunun önemini anlatır nitelikte olan bu filmi tüm Sinema/TV öğrencileri izlemelidir.

 

Metropolisposter.jpg

Metropolis

Metropolis'te, insanlık artık ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. Lang’in bu filmi kendinden sonra gelecek bilimkurgu filmlerine rehberlik edecek niteliktedir.

 

Bicycle Thieves ile ilgili görsel sonucu

Bicycle Thieves

Zavattini'nin yazdığı, Vittorio De Sica'nın yönettiği, 1948 İtalyan yapımı bir başyapıttır. İkinci dünya savaşı sonrası İtalya’sını anlatan film, neorealism akımının en önemli örneklerinden biridir.

 

Blow-Up

Arjantinli yazar Cortazar’ın öyküsünün sinemaya uyarlaması olan filmin yönetmeni Michelangelo Antonioni, seyirciyi çektiği fotoğraflarda görmemesi gereken bir detay yakalayan Thomas isimli bir fotoğrafçıyla buluşturuyor. Kurgu ve senaryo anlamında başyapıt niteliğinde bir eser.

 

clockwork orange ile ilgili görsel sonucu

Clockwork Orange

Anthony Burgess’in romanının Stanley Kubrick tarafından kusursuz bir uyarlaması olan film, edebiyat ve sinema dünyasının dehalarını buluşturuyor. Filmdeki şiddet öğeleri, müzik ve her bir replik aklınıza kazınacak. Tüm sinema/TV öğrencileri tarafından kitabı okunup filmi izlenmesi gereken bir eser.


01.07.2022 21:55 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow