Sınav Motivasyonunuzu Kaybetmemeniz İçin İpuçları

author

 

Sınav dönemi tüm öğrenciler için yoğun ve stresli bir dönemdir. Sürekli ders çalıştığınız ve sosyal aktivitelerinizi aza indirdiğiniz bu dönemde sınav motivasyonunuzu kaybetmemeniz için size birkaç önerimiz var.

Ufak Adımlar Atın

Biliyoruz bütün dersler, çalışmanız ve yapmanız gerekenler gözünüzde büyüyor ama bu süreçte böyle hissetmeniz oldukça normal, öncelikle bunun bilincinde olmaya çalışın. Gözünüze zor ve fazla gelen şeyler içinse adım adım ilerlemeyi deneyin, kendinize oluşturacağınız planda ufak ama sağlam adımlar atmak sizi yormaz ve bu da motivasyonunuzun kırılmasına engel olur.

Sosyal Aktivitelerinizi Sıfıra İndirmeyin

Sosyal Aktivitelerinizi her ne kadar azaltmış olsanız da aslında bu dönemde oldukça ihtiyacınız var. Haftanın bir gününü kendinize ayırabilirsiniz. Kendinize ayırdığını gün neyi yapmak istiyorsanız onu yapın çünkü devam eden günlerde sınava çalışmak için kendinize büyük bir motivasyon sağlamış olacaksınız.

Sınırınızın Üstünde Yükler Yüklenmeyin

Birçok işi bir arada yapmak istediğinizi biliyoruz ama bir kerede daha az sayıda işi halletmelisiniz. Böylelikle hem yorulmamış hem de yaptığınız şeyden daha fazla verim almış olursunuz. Üstünüze fazla yükler yüklemek size zarar verir. Kendinizi tanıyın ve potansiyelinizin fazlasını yüklenmeye çalışmayın.

Kendinizi Ödüllendirin

Her ne yaparsak yapalım sonunda başarımızın takdir edilmesi, ödüllendirilmesi her zaman bir sonraki için motivasyonumuzu destekler niteliktedir. Bu nedenle önünüze hedefler koyup onu gerçekleştirdiğinizde kendinize ufak ödüller verebilirsiniz. Ödülünüz sevdiğiniz bir yemeği yemek, hep izlemek istediğinizi bir filmi izlemek veya görmek istediğiniz bir yere gitmek olabilir. Size kendinizi iyi hissettirecek her şeyi ödül olarak kendinize verebilirsiniz. Tabii ki bunun da bir sınırı olmalı.

Çalışma Ortamınızı Düzenleyin

Çalıştığınız ortamın motivasyonunuza katkısı oldukça büyüktür. Bu nedenle mümkün olduğunca içerisindeyken size iyi hissettirecek bir yerde çalışmaya gayret edin. Aydınlık, çiçekli bir oda sizin çalışma isteğinizi arttırabilir ya da renkli bir oda da daha fazla motive olabilirsiniz, bunlara uygun bir ortam oluşturma imkanınız varsa mutlaka yapın.

 

Her şeyden önce bu dönemin geçici bir süreç olduğunu hayalinizdeki üniversiteye kavuşmak için sadece küçük bir basamak olduğunu düşünürseniz her zaman daha fazla istekli olursunuz. Evet, zor bir dönem ancak yapabileceklerinizi hafife hiçbir zaman almayın. Hayallerinize uaşmanızın önündeki bu küçük basamaklardan emin adımlarla çıkın.

 


23.02.2021 22:03 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow