Sınav Döneminin Son Günlerinde Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın Yolları

author

Hem sınav döneminin son düzlüğüne girildi hem de bahar ayının güneşli günlerine…

Güneşli havalarda eve, okula, dershaneye kapanıp ders çalışmak gittikçe zor bir hal almaya başladı değil mi?

Eğer cevabınız evet ise endişelenmeyin çünkü bu durum içinde bulunduğunuz sürecin beraberinde getirdiği son derece normal bir durum. Bu problem karşısında nasıl bir önlem alabilirsiniz, önce ona bakmak gerekiyor…

İlk olarak neden başladığınızı hatırlayın. Bir hayaliniz var, üniversite öğrencisi olmak. Aylardır bunun için çabalamış ve birçok şeyden ödün vermişken son düzlükte pes etmek ne kadar doğru? Bunaldınız, sıkıldınız… artık bu stresi üzerinizden atmak, rahatlamak, dışarı çıkıp güzel havanın tadını çıkartmak istiyorsunuz… Kendinize zaman tanıyın. Dışarıda havanın tadını çıkartmak istiyorsanız ve bu size daha iyi hissettirecekse neden yapmayasınız? Haftanın bir günü keyif aldığınız şeylere vakit ayırarak daha fazla motive olabilirsiniz ve geri dönüp dersinizin başına daha dinç bir şekilde oturabilirsiniz. Sınav elbette çok önemli ancak unutmayın hiçbir şey sizin sağlığınızdan ve kendinizi iyi hissetmenizden daha önemli değil.

Tam tersi gibi düşünülse de sınav sürecinde aktif olmak da son derece önemli hatta sadece sınav sürecinde değil, aktif olmak tüm hayatınız boyunca enerji ve motivasyonunuzu kaybetmemeniz açısından size yarar sağlayacaktır. Haftanın birkaç günü spor yaparsanız farkı anlayacaksınız. Bunun için illa bir spor salonuna üye olmanıza gerek yok. Düzenli yürüyüş yaparak veya evde uygulayabileceğiniz basit egzersizlerle de hayatınızı daha aktif bir hale getirebilirsiniz.

Kendinizle diyalog halinde olmak, kendi kendinize ne istediğinizi söylemek motivasyonunuzu yükseltecek en etkili yöntemlerdendir. Evet, belki kendinize; yapabilirsin, sana güveniyorum gibi cümleler kurarken dışarıdan çok da iyi gözükmeyeceksinizJ Ama emin olun bunu yapmak size çok iyi hissettirecek. Kendinize kızmak yerine destekleyin!

Ve Steve Jobs der ki: "Gerçekten değer verdiğiniz bir şey için çalışıyorsanız itici bir güce ihtiyacınız yoktur. Her halükarda, vizyonunuz sizi çalışmaya itecektir."


07.12.2021 11:41 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow