Sınav Başarısını Artırma Yolları

author

Birçok öğrencinin geçtiğimiz Ağustos ayından beri içerisinde bulunduğu sınav sürecinde yavaş yavaş sona doğru ilerliyoruz. Her aday daha iyisini yapmayı ve sınav günü geldiğinde emeklerinin karşılığını görebilmeyi bekliyor. Aslında sınav başarısını artırmak sandığınız kadar zor değil, yalnızca biraz emek istiyor.

Başarının, buzdağına benzetilmesi örneğini belki daha önce duymuşsunuzdur. Gerçekten de başarı, tıpkı bir buzdağı gibi sadece küçük bir kısmı insanlar tarafından görülebilen ancak altında büyük emekler, sabır, fedakârlık ve çaba yer alan bir durum.

Sınav başarınızı artırmak için her şeyden önce kendinizi tanımalı, öğrenme stilinizi biliyor olmalısınız. Neyi, ne kadar yapabileceğinizi bilmek, eksik yönlerinizi görmek ve buna uygun bir çalışma yolu izlemek başarınıza büyük ölçüde etki edecektir. Çok çalışmak her zaman işe yarayan bir şey değildir, önemli olan kendinize uygun, sizin için verimli olacak çalışma yöntemini izlemektir. Saatlerce bir kitabın başında oturabilirsiniz ama odaklanmadıktan sonra muhtemelen aklınızda hiçbir şey kalmayacaktır ya da zaten iyi olduğunuz bir konuya sürekli çalışmak ve sadece o konuyla ilgili test çözmek sizi ne kadar ileri götürür?

Çalışırken kendinize hedef belirlemeniz de hem sınav başarınızı artırma konusunda hem de motivasyon anlamında size destek olacaktır. Bu çözdüğünüz soru sayısını çoğaltmak veya çalışacağınız konular için ufak hedefler belirlemek şeklinde olabilir.

Başarınızı artırmanın diğer bir yolu da zaman yönetimini yapabilmektir. Bunun en iyi yolu bol bol deneme çözmekten geçer. Test çözme pratiği yaptıkça far edeceksiniz ki artık çok daha hızlı ve rahat çözebiliyorsunuz. Özellikle en çok vakit kaybettiren paragraf sorularından dertliyseniz, bol bol kitap okumak daha kolay çözmenize yardımcı olacaktır.

Uyku düzeninize dikkat etmeniz zihninizi dinlendireceği için buna dikkat etmelisiniz. Kendinizi yorgun ve uykusuz hissetmeyeceğinizi bir uyku düzenini şimdiden oluşturmaya gayret gösterin.

Hazırlık sürecinde okulunuzda sınava yönelik bir eğitim alıyorsanız veya yine destekleyici bir kursa gidiyorsanız ders esnasında başka şeylerle ilgilenmek yerine dersinize odaklanın. Emin olun ders sırasında öğrendiğiniz her şey size tekrar yapmak istediğiniz zaman oldukça zaman kazandıracaktır. Ders esnasında öğrendiğiniz bilgileri tekrar etme süreniz daha kısa olacağından diğer konulara vakit ayırabileceksiniz.

Son olarak başarınızın önündeki en büyük engel olan bahanelere sığınmayın ve şikâyet etmekten kaçının. Bir iş hakkında şikâyet etmek ve bahaneler üretmek elbette o işin sorumluluklarını yerine getirmekten daha kolaydır. Ancak bu davranış size hiçbir şey katmadığı gibi yerinizde saymanıza hatta geriye gitmenize bile sebep olabilir.


04.06.2020 02:15 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow