Sınav Anında Zaman Yönetimi

author

 

Sınav anında zaman yönetimi adayları strese sokan konuların başında gelir. Kafa karıştıran sorular, uzun paragraflar… Üstelik bir de aklınızda sınava yönelik bir strateji oluşturmadıysanız sizin için zaman yönetimini daha da zor hale getirir.

Sınavla ilgili kafanızda bir strateji oluşturun. En iyi olduğunuz dersten başlayacaksınız, yoksa kitapçık sıralamasında mı ilerleyeceksiniz, her dersten çözemediğiniz soruları işaretleyip o test bittiğinde mi döneceksiniz yoksa tüm sınavı çözdükten sonra mı? Bunlar gibi sizin için işi kolaylaştıracak farklı yöntemleriniz varsa onları da düşünüp hepsini uygulayın. Deneme çözerken süre tutun ve hangi stratejiyle ilerlediğinizde zaman konusunda problem yaşamıyorsunuz en iyi ve doğru şekilde bulun.

Elbette sürekli olarak tekrar yapmak da zaman yönetimi yeteneğinizi oldukça artıracaktır. Pratik yaptıkça her anlamda sınava yönelik yetkinlikler kazanırsınız. Eksik konuları bulma, tekrar etme, test çözme alışkanlığı kazanma ve zaman yönetimi gibi birçok kazanım elde edebilirsiniz. Bu nedenle bol bol deneme çözmeye özen gösterin.

Sınav anında işinizi oldukça kolaylaştıracak bir diğer yöntem de kitap okumaktır. Belki bu dönemde kitap okumaya vakit ayıramıyorsunuz veya ayırmak istemiyorsunuz; ancak kitap okumanın özellikle paragraf sorularında işinizi hem hızlı okuma hem de okuduğunu anlama noktasında oldukça kolaylaştırdığını göreceksiniz.

Ayrıca TYT’ de her dersin yüzdelik değeri eşit olduğu için eksik olduğunuz derslere yönelirseniz net sayınızı artırabilirsiniz. Eğer bir TM öğrencisiyseniz ve matematikte sorun yaşıyorsanız sosyal derslerine ağırlık vererek net sayınızı artırabilirsiniz.

Sınav için doğru stratejiyi belirlediğiniz takdirde hem rahat bir sınav geçirirsiniz hem de istediğiniz sonuca daha kolay ulaşırsınız.

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow