Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

author

Sınava girecek tüm öğrencilerin en büyük endişelerinden biridir oku oku bitmeyen o uzun paragraf sorularını yanıtlamak. Elbette paragraf sorularını çözmenin de belli başlı teknikleri var. Bu yazımızda nasıl daha hızlı ve etkili paragraf sorusu çözebiliriz bunu inceleyeceğiz.

Paragraf soruları genellikle cevabı içinde saklı sorulardır; ayrıca okumaya ve anlamaya dayalı sorulardır olduğu için kitap okuma alışkanlığınızın olması bu tip soruları çözmenizi kolaylaştıracaktır. 

Herkesin bildiği üzere paragraf sorularını da okurken öncelikle soru kökünü okumak gerekir. İlk olarak sorunun ne istediğini bilmek beyninizi cevaba yönelik çalıştırmaya başlayacaktır bile.

Olumsuz kelimeler sorularda altı çizili olarak ifade edilir, çözerken buna dikkat etmeyi sakın atlamayın.

Soruları yorumlamak önemli; ancak soruda sizden ne isteniyorsa yani paragrafta ne anlatılıyorsa ona göre yorumlamanız gerekiyor.

Uzun sorular gözünüzü korkutmasın çünkü uzun paragrafların içinde sizi doğru yanıta ulaştıracak birçok ipucu yakalayabilirsiniz.

Her konu da olduğu gibi paragraf sorularını çözerken de daha rahat olmanız için en önemli nokta elbette bol soru çözüp pratik yapmanızdır. Bunun yanı sıra yazımızın başında  bahsettiğimiz gibi kitap okumak da paragraf sorularını çözmenizi kolaylaştıracaktır.

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow