Paragraf Soruları Nasıl Çözülür

author

 

Sınava girecek tüm öğrencilerin en büyük endişelerinden biri; oku oku bitmeyen uzun paragraf sorularını yanıtlamaktır. Elbette paragraf sorularını çözmenin de belli başlı teknikleri var. Bu yazımızda nasıl daha hızlı ve etkili paragraf sorusu çözebiliriz bunu inceleyeceğiz.

Paragraf soruları genellikle cevabı içinde saklı sorulardır; ayrıca okumaya ve anlamaya dayalı sorular olduğu için de kitap okuma alışkanlığı kazanmanız bu tip soruları kolaylıkla çözmenizi sağlar.

Herkesin bildiği üzere paragraf sorularını okurken öncelikle soru kökünü okumak gerekir. İlk olarak sorunun ne istediğini bilmek beyninizi cevaba yönelik çalıştırmaya başlayacaktır bile.

Olumsuz kelimeler sorularda altı çizili olarak ifade edilir, çözerken buna dikkat etmeyi sakın atlamayın.

Bir diğer önemli nokta paragraf sorularını yorumlamaktır; ancak soruda sizden ne isteniyorsa yani paragrafta ne anlatılıyorsa ona göre yorumlamanız gerekiyor.

Uzun sorular gözünüzü korkutmasın çünkü uzun paragrafların içinde sizi doğru yanıta ulaştıracak birçok ipucu yakalayabilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi paragraf sorularını çözerken de daha rahat olmanız için yapmanız gereken en önemli çalışma elbette bol soru çözüp pratik yapmak olacaktır. Bunun yanı sıra yazımızın başında  bahsettiğimiz gibi kitap okumak da paragraf sorularını çözmenizi kolaylaştıracaktır.


12.07.2020 01:33 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow