ÖSYM Hazırlık Sınıfını Tamamlayamayan Öğrenciler İçin Türkçe Programlara Başvuru Tarihini Açıkladı!

author

 

ÖSYM HAZIRLIK SINIFINI TAMAMLAYAMAYAN ÖĞRENCİLER İÇİN TÜRKÇE PROGRAMLARA BAŞVURU TARİHİNİ AÇIKLADI!

 

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfını başarı ile tamamlayamayan öğrenciler kendi okullarında veya başka bir okulda Türkçe öğretim yapan programlara yerleşebiliyorlar. ÖSYM bugün sitesinde yaptığı duyuruda başvuru tarihlerini açıkladı.

Duyurunun ayrıntıları şu şekilde;

2018 Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarında Başarısız Olan Öğrencilerin Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirilmeleri: Başvuruların Alınması İşlemleri

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) (ÖSYS kapsamında özel yetenek programlarına yerleşenler dahil), Dikey Geçiş Sınavı (DGS),Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) ve Askeri Lise Mezunları için Üniversiteye Geçiş sınavı (ALÜGS) sonuçlarına göre yerleştirildikleri yükseköğretim programının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen, hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamayıp ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde başka bir üniversitede veya kayıtlarının bulunduğu üniversitede, Türkçe öğretim yapılan programların birinci sınıflarına yerleştirilme işlemleri Merkezimizce yapılacaktır. Başvurular, 02-10 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

Adaylar Başvuru Formunu ilgili kılavuzda belirtilen şekilde doldurup başvuru süresi içinde kendi üniversitelerine onaylatmalarından sonra ekte sunulan başvuru merkezlerine giderek elektronik olarak başvuru bilgilerinin sisteme girilmesini sağlayarak başvurularını tamamlayacaklar ve Aday Başvuru Formunu Başvuru Merkezine teslim edeceklerdir. Başvuru işlemini tamamlayan adaylar, başvuru ücretini ödedikten sonra Aday İşlemleri Sistemi https://ais.osym.gov.tr üzerinden tercih bildiriminde bulunacaklardır.

Yerleştirme işlemine başvurmak isteyen adayların başvuru öncesinde Ek’te yer alan kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara saygıyla duyurulur.

BAŞVURU KILAVUZUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow