Okul Öncesi Öğretmenliği Hakkında Merak Edilenler...

author

 

Okul öncesi öğretmeni, ilköğretim çağına henüz gelmemiş çocukların eğitimi ile ilgilenir. Okul öncesi öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış olan özel eğitim kurumları ile devlet okullarında çalışabilir.

İlköğretim çağına gelmek üzere olan çocukların; sosyal, duygusal ve genel öğrenim becerileri yönünden gelişmelerine katkı sağlayan okul öncesi öğrencilerinin görevi:

Temel eğitimleri vermek, çocukların birbirleriyle olan sosyal iletişimlerini takip etmek, çocukların yaşlarına ve seviyelerine uygun öğretici eğitim materyalleri kullanmak, velilerle iletişimde kalıp çocuğun ev ve okul ortamındaki davranışlarını analiz etmek ve gerektiğinde velilere raporlamak gibi görevleri vardır. Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programından mezun olarak bu alanda çalışabilirsiniz. Disiplinli, sabırlı ve profesyonel olmak okul öncesi öğretmenliği mesleğini icra etmek isteyen kişilerde bulunması gereken başlıca özelliklerdendir. Bunların yanı sıra çocuklarla iyi anlaşabiliyor olmak ve iletişim kurma konusunda başarılı olmak ise diğer gereken özelliklerden.

Okul Öncesi Öğretmenliği mezunları hem özel sektörde hem de KPSS ile kamu sektöründe kendilerine yer bulabilirler. KPSS atamalarını inceleyecek olursak:

2015 yılında 37.000 öğretmen ataması gerçekleştirildi. Bu atamada Okul Öncesi Öğretmenliğinden 2090 atama yapıldı ve kadrolu olarak atandı.

2016 yılında 30.000 öğretmen ataması gerçekleştirildi. Bu atamada Okul Öncesi Öğretmenliğinden 1830 atama yapıldı ve son kadrolu öğretmenler bu atamda yapıldı. 2016 yılının Ekim ayında yapılan başka bir atamada 15.000 öğretmen ataması gerçekleştirildi ve 774 öğretmen ataması yapıldı. Atanan öğretmenler sözleşmeli olarak atandı.

2017 yılının Mart ayında ek olarak 1.367 öğretmen ataması gerçekleştirildi ve Okul Öncesi Öğretmenliğinden 71 atama yapıldı. Atanan öğretmenler sözleşmeli olarak atandı.  2017 yılının Temmuz ayında 20.127 öğretmen ataması gerçekleştirildi. Bu sayının 1720’sini Okul Öncesi Öğretmenliği oluşturuyordu. Bu öğretmenler de yine sözleşmeli olarak atandı.

2018 yılına baktığımızda Temmuz ayında 20.000 öğretmen ataması gerçekleştirildi, 1676’sı Okul Öncesi Öğretmenliğinden sözleşmeli olarak atandı.

 


09.12.2021 06:27 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow