Öğrenmeyi Kolaylaştıran Feynman Tekniği

author

 

Öğrenmeyi kolaylaştıran Feynman Tekniği Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman tarafından ortaya koyulmuş bir tekniktir. Feynman’ın bu tekniği ile 4 adımda her şeyi kolayca öğrenebilir ve aklınızda tutabilirsiniz.

İlk adım, bir konu belirlemeniz gerekiyor. Bu, öğrenmek mecburiyetinde olduğunuz bir konu olabilir ya da ilgi alanınıza giren herhangi bir konuyu da tercih edebilirsiniz.  James Gleick’in bir kitabında verdiği bilgiye göre, Feynman bir konuya çalışmaya başlamadan önce kendine boş bir defter alır ve ilk sayfasına bilmediğim şeyler defteri yazardı. Daha sonra konuyla ilgili öğrendiği bilgilerini o defterde düzene sokardı.

İkinci adım, konuyu belirledikten sonra anlatımını olabildiğince sadeleştirin ve bilmeyen birine anlatır gibi anlatın. Kendinizi küçük bir çocuğa Fizik anlatır gibi düşünebilirsiniz ya da teknolojiyle pek ilgisi olmayan birine teknoloji ile ilgili bir şey anlatırmış gibi düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda anlatırken nasıl anlayacağı şekilde basitleştirirseniz, kendinize de çalışırken aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Üçüncü adım, konuyu öğrenirken basitleştiremediğiniz noktalar olabilir, takılabilirsiniz veya bilgiler arasındaki bağlantıyı her zaman kuramayabilirsiniz. Böyle durumlarda yapmanız gereken kaynağınıza tekrar geri dönmek ve tekrar çalışmak.

Dördüncü adım, tüm çalışmalarınızı gözden geçirme vakti. Çalıştığınız konunun dilini olabildiğince basitleştirin, bilgiler arasında bağlantılar kurmaya çalışın, aklınızı karıştıracak her şeyi konudan uzaklaştırın. Dördüncü ve son adımda konuyu olabildiğince sadeleştirmeniz gerektiği için çalışmanızdan size karmaşık gelen detayları çıkarabilirsiniz.

Feynman Tekniği ile size zor gelen konuları çok daha basitleştirerek daha rahat anlayabilir ve aklınızda tutabilirsiniz. Sınava hazırlanırken sizi zorlayan veya karmaşık gelen konuları bir de Feynman Tekniği ile çalışmayı deneyin, bu yöntem sayesinde çok daha rahat anladığınızı ve aklınızda tutabildiğinizi göreceksiniz.


26.05.2022 13:08 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow