Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?

author

 

Her insanın bilgiye ulaşmada kullandığı yöntem farklıdır. Bilgiye ulaşma ve bunu bellekte muhafaza etme yöntemleri, kişilerin karakter özelliklerine göre değişiklikler gösterebilir.

Bu yazımızda kendi öğrenme stilinizi bulabilir ve buna uygun çalışma yöntemleri geliştirebilirsiniz.

 

  1. Görsel Öğrenme

Görsel öğrenmeden yararlanan kişiler genellikle kendilerine notlar alarak, çalışma esnasında renkli kalemlerden, şema, grafik, sembol vs. gibi şeylerden yararlanarak öğrenmeyi daha rahat gerçekleştirirler. Ayrıca renkli kalemlerle önemli yerleri işaretlemeleri bilgiyi kalıcı kılmalarına son derece yardımcı olacaktır.

 

  1. İşitsel Öğrenme

İşitsel öğrenme stilinden yararlanan kişiler öğrenme esnasında yalnız olmaktan hoşlanmazlar. Genelde yanlarında tartışabilecekleri, fikir alışverişinde bulanabilecekleri ya da dinleyebilecekleri birileri olsun isterler. Ses kaydı dinlemek bu öğrenme stilinden yararlanan kişiler için faydalı olacaktır.

 

  1. Kinestetik Öğrenme

Bu öğrenme stilinde hareketlilik hakimdir. Pasif öğrenmenin aksine kinestetik öğrenmede kişiler sürece dahil olarak öğrenmeyi çok daha kolay gerçekleştirirler. Bu stilde deneylerden ve uygulamalardan yararlanmak, araç-gereçler kullanmak öğrenmeyi ve bilginin akılda kalmasını kolaylaştıracaktır. Masa başında çalışmaktansa hareket halinde olmak kinestetik öğrenme stiliyle daha iyi öğrenen kişiler için etkili bir yoldur.

 

           

 


26.05.2022 13:08 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow