Öğrencilerin Yükseköğretimde Göçü! Şehirlerin ve Bölgelerin Tercih Analizi

author

 

Üniversiteli olmak için öğrenciler başka bir şehre göç etmeyi tercih ediyorlar. Yükseköğretim Kurumu (YÖK)’ün yayınlamış olduğu “İL VE BÖLGE BAZINDA 2018 YKS YERLEŞTİRME RAPORU” ulaşılabilen standart bilgilerden daha fazlasını sunuyor. Raporda kendi şehrinde üniversite okumak isteyen öğrencilerin oranı %38,32 iken ikamet ettiği şehri bırakıp başka bir şehirde üniversite eğitimi almayı seçenlerin oranı ise %61,68 oldu.

Öğrenciler 2 yıllık bir ön lisans programı okumak için evlerinden uzaklaşmayı göze alabiliyorlar. Ön lisans tercihi yapan 316 bin 37 öğrencinin %56,4’ü kendi şehrinden ayrılma kararı aldığını görüyoruz.

Yükseköğretimin büyük çoğunluğu marmara bölgesinde gerçekleşiyor. Bu yıl üniversitelere yerleşen öğrencilerin %30,86’sı Marmara bölgesinde bir üniversitede okumayı tercih ettiler. Öğrencilerin diğer çoğunluğu ise %23,13 ile İç Anadolu bölgesini, %13,05’i ise Ege bölgesinde öğrenim görmeyi seçmişler.

Durumun böyle olması çok da şaşırtıcı değil.  Şehir bazında bir inceleme yapıldığında öğrencilerin %19,4’ünün sadece İstanbul üniversitelerine yerleştiklerini görüyoruz. İstanbul’u %6,68 ile Ankara, %4,44 ile İzmir takip ediyor.  Bu 3 büyük şehri sırasıyla Konya, Antalya, Kocaeli, Bursa, Isparta, Sakarya ve Eskişehir takip ediyor.

Üniversite sayılarının ve doğal olarak kontenjanların bu 3 büyük bölgeye yoğunlaşması bu durumun kaçınılmaz sonucudur. Günümüzde İstanbul’da 61, Ankara’da 21, İzmir’de 9 üniversite mevcuttur. 2018’de ülkemizdeki lisans ve ön lisans programlarının toplam kontenjanlarının (açıköğretim hariç) %25’i bu üç şehirde toplanmıştır. İstanbul üniversiteleri ise toplam kontenjanın %19’una sahip!

Kontenjan yoğunluğunun ve dolayısıyla öğrenci rağbetinin buluştuğu Marmara bölgesindeki sınav başarısı da beklenildiği gibi. 2018 YKS sonuçlarına göre ilk 100’e girerek bir İstanbul üniversitesine yerleşenlerin sayısı 68 iken, ilk 5000’e girenlerin sayısı 2427, ilk 50.000 içerisinde olanların sayısı ise 16.545 kişidir.

Bunların yanı sıra 2018 yerleştirme sonuçlarına göre öğrenci en çok göç eden şehirler Osmaniye, Ordu ve Şırnak iken öğrencisini en fazla şehrinde tutan 3 şehir ise İstanbul, Erzurum ve Sivas oldu.

Bilindiği üzere üniversite kadar şehir tercihi de önemli. Bu önem, öğrenci tarafında geleceği şekillendirecek karşısına bir çok farklı imkân çıkaracak bir ortama sahip olmakla ilgili iken diğer tarafta şehrin de öğrenci kaynaklı kazançları yadsınamaz. Üniversite öğrencileri, gittikleri şehre hem ekonomik hem de sosyal açıdan büyük katkı sağlıyor. Bunun farkında olan şehirlerde bir öğrenci cazibe merkezi olabilmek adına kendilerini sürekli geliştiriyorlar.

Sonuç olarak öğrenciler için farklı bir şehirde okuma kararı her zaman güçlü bir alternatif tercih olarak konumlanacaktır. “İyi Üniversite”, “İş imkânı”, “büyük şehir” gibi bilinen mottoların sahibi olan ve cazibe merkezi haline gelen şehirler öğrenciler için her daim tercih edilecek şehirlerden olmaya devam edecektir.

Yavuz İlker Baldan

 

 


18.08.2019 18:34 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow