Netlerin Artmıyorsa Bu Yazıyı Kaçırma!

author

Sınav sürecinde adayların en çok stres yaptığı konulardan biri net sayılarında artış olmamasıdır. Netleri artırmak için yapmanız gereken belli başlı şeyler vardır. Bunları bilip uyguladıktan sonra gözle görülür bir artış sergileyeceksiniz.Öncelikle hangi konulardan eksiğiniz var, bunlara yönelik doğru bir çalışma uyguluyor musunuz? Yeterince pratik yapıyor musunuz? Gibi soruların cevabını bulmanız gerekiyor.

Sınavda yapılan hataların birçoğu dikkatsizlik kaynaklıdır. Bu yüzden bir soruyu okurken zaman kazanmak için çok hızlı davranabilirsiniz bu da dikkatinizi toplamanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle eğer hızlı okuyup anlamak istiyorsanız bol bol paragraf testi çözüp okuma pratiği yapmanız şart.

Cevabından emin olmadığınız soruları mutlaka boş bırakın. Daha sonra vaktiniz kalırsa dönüp tekrar bakarsınız.

Bir sorunun doğru cevabına şıklardan da ulaşabilirsiniz bunu unutmayın! Eğer yeteri kadar bilgiye sahip değilsen yanlışlığından emin olduğun şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

Bir soruyu okurken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta, sorunun sizden ne istediğini tam olarak anlamanızdır. Sorunun mantığını kavramaya çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Sınava hazırlanırken soru çeşitlerini görmek, tanımak adına tek bir kaynaktan soru çözmek yerine farklı kaynakları kullanmak, birbirinden farklı soru örnekleri görmenize yarayacağı için sınava daha hakim olmanızı sağlar

Soruları okurken, soru metninde altı çizilmiş ya da koyu renkle yazılmış kelimelere dikkat etmelisin. Bunun yanı sıra olumlu ve olumsuz ifadelerin pek çok öğrencinin hata yapmasına sebep olduğunu unutmamalısın.

Bildiğinizden emin olduğunuz bir konuyla karşılaşsanız bile sorunun tamamını okumadan cevaplara geçmeyin

Özellikle sözel derslerde yer alan karışık, uzun ve zor görülen soruları atlama. Bu tür sorular çoğunlukla daha fazla bilgi ve ipucu içerdiği için yorumlamanın daha kolay olduğu sorulardır.

Net artırmak için en etkili yöntemlerden biri de günlük tekrar yapmak. Eksik olduğunuz konuları tespit edip tekrarını yaparsanız, büyük ölçüde konularınızı halletmiş olacaksınız.


25.05.2020 20:01 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (1)
arrow