Neden Girişimci Olmalıyım?

author

 

Sanırım herkes bir kere bile olsa kendi işini kurmayı düşünmüştür… ve sanırım çok azı riske girip bu hayali gerçekleştirmiştir. Zira girişimcilik kelimesi ne kadar kulağa hoş gelse de ‘’girişimci olmak’’ sanıldığı kadar kolay bir iş değil.

Omniture’un kurucusu Josh James bir röportajında, ‘’canımı sıkan şeyler bana fikir olarak geri döner’’ demiş. Biraz durup düşünün… Her gün okula, işe gidip gelirken birçok şeyden şikayet ediyorsunuz değil mi? Peki, bu şikayet ettiğiniz şeylere yönelik geliştireceğiniz etkili çözümler neden bir girişimcilik adımı olmasın Kendi işinizi kurmak, hayalinizi gerçekleştirmek için ne zaman harekete geçmeniz gerektiği konusunda belirli bir zaman yok ancak; genç yaşlarda girişimci olmaya karar verirseniz bir sonraki adımınızı atmak konusunda daha yürekli olabilirsiniz. Hedefinize giden yolda karşınıza engeller, zorluklar çıkabilir. Hatta birçok defa başarısız da olabilirsiniz ama genç yaşınızda başarısızlığı öğrenmek bununla mücadele etmek ve sonraki adımı atmak çok daha kolay olacaktır. Hangi noktalarda hata yapıyorsunuz, tekrarlayan hatalarınız var mı? Bunları erken yaşta tespit etmek daha sıkı adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca genç yaşlarda girişimci olmak iş kurmanın sizi içine sokacağı risk faktörlerini de daha kolay göğüslemenize katkı sağlayacaktır. Sorumluluklarınız daha az, zamanınıza daha çokken kendinizi projenize adamanız sandığınızdan daha kolay olabilir. İşler yolunda giderse genç yaşta geleceğiniz için çok doğru bir yatırım yapmış olabilirsiniz.

Girişimci olmanın en güzel yanlarından biri de kendi fikirlerinizi dinleyecek olmanız. Elbette işe koyulduğunuzda güvendiğiniz kişilerin fikirlerini alabilirsiniz ancak bu kişiler yalnızca siz istediğiniz sürece sizi yönlendirebilirler. Onun dışında hayallerinizin ve fikirlerinizin peşinden istediğiniz gibi gidebilirsiniz. Kendi başınıza alacağınız riskler aynı zamanda üstlenmeniz gereken hatalar demektir. Yani eğer bir hata yaparsanız bunu bir iş arkadaşına, bir patrona veya herhangi bir başka kişiye atfedemezsiniz. Tüm riskleri göze alarak başladığınız girişiminiz de yapacağınız tüm hatalarınızı da üstlenmelisiniz.

Başarılı girişimcilere baktığımızda en ayırt edici özelliklerinin, harekete geçmeleri, risk almaktan korkmamaları ve pes etmemeleridir. İlham aldığınız isimler kim bilir şu an bulundukları yerde olmak için kaç başarısızlıkla baş etmeye çalıştılar ve en sonunda kazandılar.

Ve Starup Lessons Learned’da blogger olan Eric Ries’ın şu sözünü unutmayın: ‘’Zayıf başlangıçların sebebi para değil hızdır.’’


26.05.2022 16:16 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow