Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Hakkında Merak Edilenler

author

 

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, moleküler biyoloji ve genetik bilimlerinin çeşitli alt dallarında hem teorik hem pratik bilgilerle eğitimler veren, araştırma ve geliştirmenin önemli olduğu bir bölümdür. Sürekli öğrenmeyi ve yeniliklerden haberdar olmayı gerektirir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisi olduğunuzda: genel biyoloji, biyoloji laboratuvarı, genel kimya, kimya laboratuvarı, temel fizik, temel matematik, genetik, biyoistatistik, organik kimya, hücre biyolojisi, moleküler mikrobiyoloji, biyofizik, fizyoloji, RNA biyolojisi gibi birçok dersi alırsınız. Bunların yanı sıra: bitki hormonları, kök hücre biyolojisi, radyobiyoloji, sinir bilimde uygulamalar, doku mühendisliği,  gelişim biyolojisi, moleküler evrim, moleküler farmakoloji, insan genetiği, enzimoloji gibi seçmeli dersler de alabilirler. Yönelmek ve uzmanlaşmak istedikleri konuya göre seçmeli derslerinize karar verebilirsiniz. Buna uygun olarak hem okul sürecinize hem de bitirdikten sonra devam edeceğiniz çalışma hayatınıza yön verebilirsiniz. Bu bölümü okumak için elbette matematik, fen gibi sayısal dersleri seviyor olmanız lazım. Özellikle biyolojiye ilgi duymanız şart. Yeniliklere ayak uydurabilen, araştırmacı ve meraklı bir yapıya sahip olmanız da bölümden keyif almanız açısından yararlı olacaktır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik okumak isteyen öğrencilerin aklındaki önemli sorulardan biri de iş imkanlarıdır. Bu bölümden mezun olanlar: ilaç endüstrisinde, tarım ve hayvancılık sektöründe, AR-GE merkezlerinde, adli tıpta ve hastanelerin genetik tanı laboratuvarlarında iş bulabilirler. Bunların yanı sıra akademik bir kariyer de hedefleyebilirsiniz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü aslında Genetik Mühendisliğinin de bir basamağı olduğu için hem günümüzde hem gelecekte size sağlayacağı avantajlar oldukça fazladır. Ayrıca fizyoloji, biyoteknoloji, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp gibi alanlarda yaşanan gelişmeler ve yapılan çalışmalar için de oldukça önem arz eden bir bölümdür.

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow