Mimarlık vs İnşaat Mühendisliği

author

 

Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği arasındaki fark çoğu aday öğrenci tarafından merak ediliyor. İki bölümünde birbiri ile hem ortak hem de farklı yönleri bulunuyor ama genel olarak baktığımızda birbirini destekleyen meslekler olduklarını söyleyebiliriz.

Bir inşaat mühendisi bir yapının dışarıdan gelecek etkilere karşı ayakta kalmasından, yapının statik durumundan, yapıda kullanılacak bütün malzemeler ile yapının tüm proje aşamasından inşaat mühendisleri sorumludur. Bunlar dışında inşaatın yapımında kullanılacak tüm malzemelerin kalitelerini ve mevsimsel şartlara uygun olup olmadığıyla da yine mühendisler ilgilenirler. Çizim konusuna baktığımız zaman elbette öncelik mimarlarındır ama inşaat mühendislerinin de mimarlar kadar detaylı olmasa da çizim konusunda yeterince bilgileri bulunur. Mühendis için en önemli şey yapının emniyetidir.

Mimarlarsa yapının sağlamlığı veya statik durumu ile ilgilenmezler, yapının estetik görüntüsü ve kullanışlı olması ile ilgilenirler. Mimarlar inşaat projesinin tasarım kısmındaki görevleri üstlenirler. Elbette bu tasarım noktasında projeyi mühendisler ile birlikte yürütmek durumundadırlar çünkü yapılan tasarım ve bina için kullanılacak her türlü malzeme ile bağlantılıdır bu nedenle mühendislerin yapının emniyeti ile ilgili hesaplamalarına uygun tasarımlar olmalıdır.

İnşaat mühendisleri üniversitede ders olarak; mühendislikte çizim, fizik, matematik, sayısal yöntemler, malzeme bilgisi, mühendislik jeolojisi, yapı malzemesi, mukavemet, zemin mekaniği, yapı statiği, betonarme, hidrolik gibi dersler alırlar.

Mimarlar ise; mimari tasarım, temel tasarım, mimarlık içim matematik, anlatım teknikleri, yapı bilgisi, yapı mekaniği, taşıyıcı sistemler, kentsel tasarım ilkeleri, çağdaş mimarlık tarihi, mimarlık ekonomisi, yapım yönetimi derslerini alırlar.

Ders olarak incelediğimiz zaman görüyoruz ki ortak ders anlamında çok fazla benzer yanları yok gibi görünüyor ama sektörel olarak baktığımız da ortak yanlar da görebiliyoruz.

Özetle mimarlar bir projenin daha çok hesaplamalarıyla ilgilenirken mimarlar ise projenin görsel kısmıyla, tasarımıyla, kullanışlı olması ve estetiğiyle ilgilenir.  


24.08.2019 19:36 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow