Meslek Lisesi Öğrencilerine Özel Yazı

author

 

Meslek lisesi öğrencileri YKS’ye hazırlanırken belki de en zorlanan gruplardandır. Çünkü haftanın belirli günleri staja gidiyorlar ve okudukları okulda da sınava uygun bir eğitim almıyorlarsa YKS’ ye hazırlanmak onlar için oldukça zor bir hale geliyor.

 Şimdi düşünüyorsunuz stajım var aynı zamanda okula gidiyorum bir de üstüne kursa gitmek istesem çok yorucu olacak diye. Elbette haklısınız, yoğum bir program içindesiniz; ancak staja gittiğiniz kurumla konuşabilir ve size ders çalışmanız konusunda tolerans gösterip gösteremeyeceklerini sorabilirsiniz. Eğer sizi destekleyen ve anlayış sahibi bir kurumsa bu isteğinizi geri çevirmeyeceklerdir ve siz de böylelikle staj gününüzün bir kısmını sınav için çalışmaya ayırabilirsiniz. Tabii tam aksi de olabilir ve size çalışma konusunda izin vermeyebilirler. Bu durumda ilk yılınızda bir yere yerleşebilmek için biraz fedakârlık yapmanız gerekecek. Hafta sonlarınızı tamamıyla çalışmaya ayırarak düzenli ve programlı bir hazırlıkla amacınıza ulaşabilirsiniz.

Meslek Lisesi öğrencisi olup tüm ön yargılara rağmen hukuk, mühendislik, PDR gibi birçok bölümü kazanan kişilerde var. Tamamen kendine inanmak, güvenmek, gerçekten çok istemek, başaracağı şeyleri bilmek ve çok çalışmakla olmayacak bir şey kesinlikle değil.

Eğer hedefiniz büyükse ona uygun bir çalışma programıyla başarıya ulaşabilirsiniz. Kimi öğrenciler yoğunlukları sebebiyle ilk yıllarında kazanmayı hedeflemeyebilirler. İlk yıl yerleşmek hedefiniz değilse bile yine de içinde bulunduğunuz yıldan itibaren çalışmanız gerekiyor. Elinizden geldiğince vaktiniz kaldıkça kendiniz için uygun bir programla çalışmaya gayret gösterin. Bu durumda okulunuz bittikten sonra mezun olarak çalışmaya başlarken çok daha rahat olacaksınız.

Önemli olan kendinizi tanımanız ne istediğiniz ve potansiyelinizi bilmeniz. Gerçekten hedefinize yönelirseniz başarınızın önünde hiçbir şey duramaz. Meslek lisesinin yoğunluğunda olup çok iyi bölümlerde okuyan bir sürü öğrenci var. Bu örneklerden biri neden siz olmayasınız? Sadece isteyin ve harekete geçin.


10.07.2020 17:26 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow