Kimya Mühendisliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler !

author

 

Kimya Mühendisliği,  tercih dönemi aday öğrenciler tarafından genellikle sıralaması diğer bölümlere göre daha düşük olduğu için tercih ediliyor; ancak böyle bir tercih yapılması durumunda lisedeyken Kimya dersinden hoşlanmayanlar için bölüm dersleri can sıkıcı bir hal alabilir. Yani Kimya Mühendisliği Bölümü öylesine okunacak bir bölüm değil.

Kimya mühendisleri, maddelerin hem fiziksel hem de kimyasal süreçlerini incelerler, gelişen teknolojiyle ürün kullanımında verimin artmasını sağlarlar. Ayrıca,  sürdürülebilir enerji teknolojileri, biyoteknoloji, nanoteknoloji gibi ileri teknolojilerin geliştirilmesine de katkıları bulunurlar. Yalnızca kimya bilgisi değil aynı zamanda matematik ve fizik bilgisi de gerektiren bir bilimdir.

Kimya Mühendisliği bölümünde: matematik, teknik resim, fizik, genel kimya, kimya laboratuvarı, fizik laboratuvarı, organik kimya, kütle ve enerji denklikleri, olasılık ve istatistik, fiziksel kimya, cebir, analitik kimya, akışkanlar mekaniği, termodinamik, ekonomi, kütle aktarımı, malzeme bilimi, ayırma işlemleri, kimyasal teknolojiler gibi zorunlu dersler görülür.

Bunlara ek olarak:  mikrobiyoloji, biyokimya, moleküler biyoloji, statik ve mukavemet, çevre kimyası ve teknolojisi, polimer kimyası ve teknolojisi, biyoteknolojik uygulamalar, yakıt kimyası ve teknolojisi, bor teknolojisi, yağ teknolojisi, endüstride enerji tasarrufu gibi seçmeli alan dersleri de alınabilir.

Kimya Mühendisleri petrol, plastik, gıda, ilaç, enerji, cam, boya, maden ve hızlı tüketim sektörlerinin hepsinde kendilerine yer bulabilirler. Ayrıca Kimya Mühendisleri tesis tasarımı ve kurulum süreçlerini takip etmede de rol alırlar. Çalışma alanları oldukça geniş olduğu için sanılanın aksine iş bulmak konusunda, özellikle okurken kendilerine kattıkları artılar sayesinde zorluk çekmezler.

Öğrenciyken yapacağınız stajlar ve çalışmalar sayesinde mezun olduktan sonra hangi alana yöneleceğinize karar verebilirsiniz. Temel mühendislik dallarından biri olması sebebiyle Kimya Mühendislerinin yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da önleri çok açık.  Bu durum aslında tamamen sizin okurken kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve neler kattığınıza bağlı.

Bölümünüzün dilini Türkçe okumak isterseniz bu seçenek birçok üniversitede var; ancak yurt dışıyla entegre olmak, gelişmeleri takip etmek, yorumlamak ve yeni şeyler öğrenmek için İngilizce okumak sizin için daha yararlı olacaktır.

Her zaman geleceği olan Kimya Mühendisliğini tercih etmek isteyen adaylar, sınava 4 ay kalan bu süreçte matematik ve fizik derslerine çalışmayı ihmal etmeyin. Başarılar…

 


25.08.2019 01:56 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow