Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

author

Kariyer iş hayatında gelinmek istenen nokta ve bu noktaya gelene kadar sarf ettiğiniz emeklerdir. Eğer iyi bir kariyer planlaması yapmak istiyorsanız, üniversite mezunu olmayı beklememelisiniz.

Üniversiteye başlamadan kendi ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda bir bölüm okumak aslında kariyer planlamanız için attığınız ilk doğru adımdır. İnsanlar genellikle daha prestijli olduğu düşünülen, kısa yoldan çok para kazanacağı meslekleri tercih etmeye daha meyillidir; ancak bilmeniz gereken bir şey var… Ülkemizde büyük ölçüde herkes üniversitede mezun olduğu bölümle alakalı işlerde çalışıyor ve bu kişilerin birçoğu da okudukları bölümün kendilerine uygun olmadığını düşünüyor. Bir şekilde ya cesaret edilemediği, risk alınmak istenmediği veya bir şekilde iş hayatında alışırım düşüncesiyle aynı bölümde kalmaya ve aslında hiç ilgilenmedikleri bir işle alakalı belki de tüm hayatlarını çevrelemeye izin veriyorlar.

Her sabah erken bir vakitte kalkıp sevmediğiniz bir işi yapmaya gidiyor olduğunuzu düşünün? Ne kadar başarılı olabilirsiniz? Elbette istisnalar vardır… Bir de her sabah uyanıp gerçekten sevdiğiniz, keyif aldığınız işi yapmaya gittiğinizi düşünün. Belki prestijli olmayabilir ya da iyi paralar kazanmak için çok daha fazla emek harcamanız gerekiyor olabilir; ancak günün sonunda o iş sizin sevdiğiniz iş ve severek yaptığınız bir işte başarılı olmanız ve istediğiniz noktaya gelmeniz kaçınılmazdır.

Şimdiden yapmanız gereken ilk şey kendinizi değerlendirmek. Ne yapmak istiyorsunuz?  Mesela Hukuk okumak istiyorsunuz ama hangi dersleri göreceğinizi biliyor musunuz? Bir araştırın bakalım gerçekten ilginizi çeken dersler mi…

Kendi ilgi alanınızı belirledikten sonra atmanız gereken ikinci adım sektör seçmek olmalıdır. Düşündüğünüz mesleğin sektörel alanlarını araştırın, bu alanlarda çalışan kişilere ulaşma imkanınız varsa onlarla sohbet edin ve hangi sektörde çalışmak istediğinizi kafanızda belirleyin.

Üçüncü ve son adım harekete geçmek. Hayal etmek elbette çok güzel ama gerçekleşmesi için adım atmamız gerekir. Kendinizi analiz ettiniz, mesleğinizi buldunuz, sektörünüze karar verdiniz. Şimdi bunun gerçek olması için atmanız gereken ilk adım doğru bölümü seçmek. Kendiniz için doğru bölümü seçtikten ve üniversite hayatına atıldıktan sonra hayalinizdeki mesleğin gereklilikleri yönünde kendinizi geliştirmeye sürekli olarak devam etmelisiniz.

 


26.05.2022 13:08 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow