İngilizce Öğretmenliği vs İngiliz Dili ve Edebiyatı

author

 

Bu haftaki bölüm karşılaştırma yazımızda İngilizce Öğretmenliği ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerini inceleyeceğiz. İki bölümünde hem benzer hem de farklı yönleri bulunuyor. Biri Eğitim Fakültesi’ne diğeri ise Fen Edebiyat Fakültesine bağlı iki farklı bölüm…

İngilizce Öğretmenliği okuyan bir öğrenci, mezun olduğu zaman herhangi bir ek eğitim programı almasına gerek kalmaksızın ‘’öğretmen’’ unvanıyla mezun olur. Bölümü bitirdiğinde bir kurumda öğretmen olarak çalışmaya başlayabilir. Hem özel sektörde hem de kamuda kendine yer bulabilir. Elbette Kamu kurumlarında öğretmenlik yapmak isteyenlerin KPSS’ de başarı elde etmesi gerekiyor. Sadece KPSS başarısı değil sınava girip puanını aldıktan sonra girmesi gereken bir de mülakat süreci var; yani kısaca önce KPSS’ ye girip puanınızı aldıktan sonra mülakata katılma hakkı kazanıyorsunuz, mülakat puanınıza göre de atama tercih listenizi oluşturuyorsunuz. Verilere göre 2018 yılında 2 bin 193 İngilizce Öğretmenliği ataması gerçekleştirilmiş. Biraz zorlayıcı bir süreç; bu nedenle eğer kamuda çalışmak istiyorsanız üniversiteden mezun olmadan önce karar verip ona yönelik kendinize bir yol çizmelisiniz.

İngilizce Öğretmenliği bölümünde: Eğitim sosyolojisi, okuma becerileri, yazma becerileri, eğitime giriş, eğitim felsefesi, İngilizcenin yapısı, öğretim teknolojileri, İngiliz edebiyatı, dilbilim, çocuklara yabancı dil öğretimi, eğitimde ahlak ve etik, sınıf yönetimi, İngilizce dil becerilerinin öğretimi, özel eğitim, çeviri, topluma hizmet uygulamaları, okullarda rehberlik, İngilizce öğretiminde sınav hazırlama, İngilizce öğretiminde yeni yaklaşımlar, İngilizce sözcük bilgisi öğretimi, kitle iletişiminde İngilizce gibi zorunlu ve seçmeli birçok ders alırlar.

Ayrıca İngilizce Öğretmenliği okuyan öğrencilerin, mezun olmadan önce gerçekleştirmesi gereken zorunlu bir staj süreleri vardır. Bu staj süresince öğretmenliği deneyimleyebilirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak isteyen adaylar ise Fen-Edebiyat Fakültesi çıkışlı ‘’filolog’’ unvanına sahip mezunlar olurlar. Bölümü bitirdiklerinde editörlük, çevirmenlik, tercümanlık, yazarlık, danışmanlık ve formasyon alarak öğretmenlik de yapabilirler. Bunun yanı sıra uluslararası sektörlerde de kendilerine yer bulabilirler. Yine ayrıca kamuda da birçok alanda iş imkanları vardır. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde İngilizcenin edebiyat kısmını da göreceğiniz için daha fazla okuma ve araştırma yapmanız gerekir.

Bölümde; İngiliz edebiyatı tarihi, İngiliz kültürü ve uygarlığı, dilbilim, ileri okuma/yazma, popüler kültür, yazılı iletişim, edebiyat incelemelerine giriş, araştırma ve yazım teknikleri, edebiyat türleri, retorik ve tartışma teknikleri, Shakespeare, çeviri, edebiyat eleştirisi, kültürel araştırmalar, edebiyat kuramları, modern edebiyat, post modern edebiyat, edebiyatta ve sinemada anlatı, dil ve kültür, aratıcı yazarlık atölyesi, Avrupa romanı, edebiyatta mitoloji, Avrupa romanı,  sahne ve edebiyat, çeviride özel konular, Viktorya Dönemi’nde roman gibi zorunlu ve seçmeli dersleri alabilirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde dilin her türlü ayrıntısına hakim olabilirsiniz; ayrıca İngiliz tarihi ve kültürü hakkında da bilgi donanımı kazanabilirsiniz.

İncelediğini zaman aslında iki bölümünde içeriksel anlamda farkları çoktur. Sadece İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunlarının da mezun olduktan sonra formasyon alarak öğretmenlik yapabiliyor olması ortak özellikleri olarak gösterilebilir.


25.08.2019 13:48 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow