İlham Veren Başarı Hikayeleri

author

 

Bir latin atasözü ''Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir'' der. Başarı da aynen böyledir, defalarca başarısız olsanız bile pes etmezseniz eninde sonun amacınıza ulaşırsınız. Başarıları tüm dünya tarafından kabul edilmiş kişilerin hikayeleri de aslında tam olarak böyle. Defalarca yenilip hiç pes etmeyen, zor şartlar altında büyük başarılara koşan insanların hikayeleri birçok zorlukla ama nihayetinde başarı ile dolu....

 

Bilim Dünyasının Konuştuğu Türk Bilim İnsanı Dr. Mete Atatüre

Cambridge Üniversitesi’nde kuantum fiziği üzerine çalışan Doç. Dr. Mete Atatüre ölçülemez denilen ışığın sesini ölçtü. Atatüre'nin bu büyük başarısı önde gelen bilim dergileri tarafından duyuruldu.

Doç. Dr. Mete Atatüre henüz 40 yaşında… Bilim dünyası bugünlerde Atatüre’nin tarihi başarısını konuşuyor. Ölçülmesi imkânsız olarak kabul edilen “ışık seviyesinin gürültü ölçümü”, Dünya’nın en önemli ve en başarılı üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde kuantum fiziği üzerine çalışan Doç. Dr. Mete Atatüre tarafından başarılı bir şekilde ölçüldü. Atatüre’nin bu büyük başarısı önde gelen bilim dergileri tarafından duyuruldu.

 

Matematik Dehası Cahit Arf

Ülkemiz için önemli bir değer, matematiğin simgesi Cahit Arf  1938’den beri ayılar teorisi, elastisite teorisi, cebir, analiz, mühendislik matematiği ve geometri gibi alanlarda geliştirdiği çalışmalarla matematiğe önemli katkılarda bulunmuştur. Tüm matematikçilerin ilham kaynağı, yol göstericisi  olmuş ve birçok kişinin ufkunu açmıştır. İlk çalışması 1939 yılında Crelle Journal Dergisi’nde yayınlanmıştır. Almanya’da ünlü bir matematikçinin öğrencisi olan Arf, o yıllarda matematik bilimi açısından önemli bir nokta olan lokal cisimlerde dallanma teorisine oldukça önemli bir katkıda bulunmuştur. Burada bulduğu sonuçlardan bir kısmı dünya matematik literatüründe “Hasse-Arf teoremi” olarak geçmektedir. 

 

Londra’da bir Türk Hüseyin Özer

 ‘’11 yaşındaydım, çocuğum diye kimse işe almadı. Ulus’ta çakmaktaşı, benzin satıyor günde 75 kuruş kazanıyor, Sıhhiye’de bir tuvalette yatıp kalkıyordum. O tuvalet benim için çok güzeldi, çünkü yatacak yerimdi. Minnettarım ben o tuvalete. Kazandığım parayla günde köfte ekmek alamıyordum. Günde 75 kuruşa bir ciğerciyle anlaştım. Günde bir öğün ciğer yiyordum."

Böyle bahsediyor kendinden Hüseyin Özer… Küçük yaşlarda yaşadığı tüm sıkıntılar bir yana dursun şu anda ‘’Michelin Guide” tarafından önerilen dünyanın ilk Türk lokantaları Özer ve Sofra restoranlarının sahibi başarılı bir iş insanı.

Genç yaşlarda çalışarak birktirdiği paralarla Londra’ya giden ve burada İngilizcesini geliştirmeye başlayan bir yandan da ir dönercide çalışan Özer, yıllar sonra çalıştığı dönerci dükkanını satın alıyor…

Londra’nın en işlek merkezlerinde bulunan Özer ve Sofra restoranları ile dünyaya Türk yemeklerini ve tanıtıyor. Ayrıca Özer’in, “Sofra Cook Book” isimli bir yemek kitabı bulunuyor. Kitapta, modern Türk ve Orta Doğu mutfağına ait yemek tarifleri yer alıyor.

 

Bir Türk Girişimci Eren Bali

Başarı hikayelerine baktığımız zaman birçok girişimcinin yaşadığı hayal kırıklıklarını, başarısızlıkları görürüz ve tabii buna rağmen yılmadan tekrar deneyişlerini… İşte Eren Bali de onlardan biri.

 Dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan Udemy’nin kurucusu Bali ilkokulu Malatya’da tek odalı bir okulda okuyor. Küçük yaşlarda bilime ve matematiğe olan merakıyla kendini gösteriyor. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan girişimciye Harvard ve MIT gibi okullardan da teklifler geliyor.

Udemy girişimi ilk başta 57 yatırımcı tarafından reddedilmiş. Udemy girişimini reddeden yatırımcılar insanlar sertifika alamayacaklarını eğitimler için neden para ödesinler? Tezini savunuyordu. Bali ise üyelerin siteye bağlılığını sağlamak açısından sertifika vermemek gerektiği konusunda emindi. En sonunda bu fikrini kabul eden Dave McClure oldu ve 2010 yılında Udemy’yi 1 milyon dolar fonladı. 57 yatırımcı tarafından işe yaramayacağı düşünlen bu girişim şu anda online eğitim dünyasının en önemli isimlerinden.


15.11.2019 05:05 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow