I. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması

author

Kurgusal Dava Yarışamaları, önceden belirlenen bir konu ile davacı ve davalı tarafların iddia ve savunmaları şeklinde gerçekleşen, bir tür sanal mahkeme yarışmasıdır. Öğrenciler önceden konuyla ilgili hazırlıklarını yaparlar, bol araştırma ve okuma gerektiren bir yarışmadır çünkü öğrendikleri bilgileri savunmalarında kullanarak kazanmaya daha çok yaklaşabilirler.

Ülkemiz üniversitelerinin Hukuk Fakültelerinde okuyan öğrenciler için daha önce birçok kez farklı yükseköğretim kurumları tarafından düzenlenmiş olan Kurgusal Dava Yarışması,  bu yıl ilk kez İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecek. Daha önce ülkemizde lise düzeyindeki öğrenciler için yapılmış bir örneği olmayan Kurgusal Dava Yarışması Hukuk Fakültesi tercih etmek isteyen aday öğrenciler için büyük bir avantaj.

Hukuk Fakültesi tercihi yapacak resmi ve özel ortaöğretim kurumları bünyesindeki öğrencilere bir deneyim yaşatmak ve mesleğe olan uygunluklarını, yatkınlıklarını öğrenecekleri,algılayacakları bir platform oluşturmak amacıyla yapılan yarışma hakkında genel bilgiler ise şöyle:

1. Her takım, 3 üye “iddia” makamında, 2 üye ise “savunma” makamında olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacaktır.

2. Her takım için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den bir takım koçu görevlendirilecektir. Takım içerisinde alınan tüm kararlar takım koçu önerileri ve yönlendirilmesi ile gerçekleştirilir.

3. I. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması'nın konusu Kişisel Verilerin Korunması hakkındadır. Yarışma konusuyla ilgili detaylar başvuru yapan takım üyelerine e-posta olarak gönderilecek olup aynı zamanda 30 Mart 2019 Cumartesi günü İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi'nde bulunan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek olan Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı'nda ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.

4. Yarışma 30 Mart 2019 Cumartesi günü eğitim programıyla başlayacak, 6 Nisan 2019 Cumartesi tarihinde gerçekleşecek yarışmanın birinci turunda finale kalan 5 takım belirlenecek ve son olarak 7 Nisan 2019 Pazar günü ise gerçekleşecek olan final yarışmasında ilk 3 takım seçilecektir.

Özellikle üniversite tercihlerini Hukuk Fakültelerinden yana yapacak olan öğrencilerin mutlaka katılması ve kendilerini denemeleri gereken bir yarışma niteliğinde olan Farazi Dava Yarışması’nın ödülleri ise;

Birincilik ödülü: 15.000     İkincilik ödülü: 10.000    Üçüncülük ödülü: 5.000

Şeklinde düzenlenmiş.

Yarışmaya başvurmak ve detaylı bilgi almak için TIKLAYIN


25.08.2019 10:23 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow