Her Yönüyle Hukuk Fakültesi Öğrencisi Olmak

author

 

Hukuk Bölümü birçok eşit ağırlık öğrencisinin hayali niteliğindedir. Hal böyle olunca da bu kadar çok tercih edilen bir bölüme girmek de bir o kadar zorlaşıyor. Hukuk fakültesinde okumak isteyen öğrencilerin sınava hazırlık döneminde çok sıkı çalışmaları gerekir ki hedeflerine ulaşabilsinler. Ayrıca hem bölümde okurken hem de mezun olduklarında başarılı olabilmeleri için kuvvetli bir hafızaları olmalı, araştırmayı, okumayı sevmeli ve düzenli çalışmayı bir sorumluluk haline getirmelidirler.

Hukuk Fakültelerinde; hukuka giriş, roma hukuku, anayasa hukuku, medeni hukuk, Türk anayasa hukuku, borçlar hukuku, ceza hukuku, idare hukuku, maliye, devletler hukuku, kamu maliyesi, ticari işletme hukuku, vergi hukuku, sermaye şirketleri hukuku, ceza usul hukuku, miras hukuku, deniz ticareti hukuku, idari yargı, insan hakları hukuku, gibi zorunlu ve seçmeli dersleri görürler.

Hukuk okumayı düşünen adayların en büyük korkularından biri tüm kanun maddelerini ezberlemeleri gerektiği düşüncesidir; ancak doğrusu böyle değil. Öğrenciler bölümde okurken çalışılacak konular doğrultusunda ilgili konuya uygun kanun maddelerini öğrenirler yani aslında pratik yaparak kanun maddelerine vakıf olurlar ama bu demek değildir ki tüm maddeleri ezberlemeleri gerek. Mezun olduktan sonra uzmanlaşılan konu ile alakalı tüm kanun maddelerini ezberleyebilirsiniz ancak elbette böyle bir zorunluluğunuz yok ve ezberlememeniz dahilinde başarısız olacağınız anlamına gelmiyor.

Toplulumuzda Hukuk Fakültesi öğrencileriyle ilgili yalnızca avukatlık yapabilirlermiş gibi bir algı var; ancak yalnızca avukat değil hakimlik veya savcılık da yapabilirler. Bunun için gerekli olan tek şey sınava hazırlanmalarıdır.  Hakimlik veya savcılığı tercih eder sınavlara hazırlanır ve başarılı olurslarsa devlet memuru olmuş olurlar. Avukat olmayı tercih ederlerse hem devlette hem de özel sektörde çalışma imkanları vardır.

Hukuk Fakültesinde eğitim almayı isteyen adaylar öncelikle okumayı sevmeli ve okumanın yanı sıra okuduğunu analiz edebilme yeteneğine de sahip olması şart. Çoğu kişiye Hukuk okumak ezber yapmak zorunda olmak gibi gelse de aslında bölümün bununla ilgisi yok. Tamamen araştırmaya, okumaya, analize ve doğru yorumlar geliştirebilmeye dayalı bir bölümdür Hukuk Bölümü.

Hukuk bölümü mezunu olduktan sonra hangi alana yönelirseniz yönelin prestijli bir işiniz olacağı aşikâr. Hukuk fakültesi öğrencilerine bilgi birikim açısından çok şey katacak, bakış açılarını genişletecek bir bölümdür. Aynı zamanda kazandırdığı saygınlık da bölümün bir diğer artısı.

Eğer hayaliniz Hukuk okumaksa gerçekten bunu hakkını vererek yapmalısınız, bölümün size katacaklarını sonuna kadar almalı kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız ve tabii ki mezun olduktan sonra sektörde kendinize daha rahat yer bulabilmek adına bunun gerektirdiği her türlü çalışmayı okuduğunuz süre içerisinde yapmalısınız.

Hukuk Fakütesi öğrencisi olmak gerçekten hayalinse ve kendine güveniyorsan İstanbul Kültür Üniversitesi'nin ülkemizde ilk kez liselerarası uygulanan ödüllü I. Kurgusal Dava Yarışması'na başvurabilirsiniz. Hukuk Fakültesi tercihi yapacak resmi ve özel ortaöğretim kurumları bünyesindeki öğrencilere bir deneyim yaşatmak ve mesleğe olan uygunluklarını, yatkınlıklarını öğrenecekleri,algılayacakları bir platform oluşturmak amacıyla yapılan yarışma hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYIN

 

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow