Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

author

 

Hemşireler, sağlık sektöründe çalışan, sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların bakımından ve tedavisinden sorumlu olan kişilerdir. Hemşireler, sağlık sektöründe önemli bir rol oynamaktadır. Hemşireliğin tercih edilen bir meslek olmasının sebeplerinden biri mezuniyet sonrası istihdam imkanlarının fazla olmasıdır.

Hemşirelik Lisans Programından mezun olduktan sonra, hemşireler sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alabilirler. Koruyucu, tedavi edici veya rehabilitasyon hizmetlerinin verildiği tüm sağlık kuruluşlarında, üniversite, devlet ve/veya özel sağlık kurumlarında çalışma imkanları vardır. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdürebilirler.

Hemşirelik bölümünde okuyanlar lisans süresi boyunca; Hemşireliğe giriş, anatomi, fizyoloji, histoloji, beslenmeye giriş, iç hastalıkları hemşireliği, cerrahi hastalıkları hemşireliği, bulaşıcı hastalıklar hemşireliği, patoloji, biyokimya, kadın hastalıkları ve doğum hemşireliği, halk sağlığı hemşireliği, acil hemşireliği, uygulama hemşireliği, hemşirelik çalışmaları, ruh sağlığı hemşireliği, psikoloji, hemşirelik esasları, mesleki sorumluluk ve etik gibi seçmeli ve zorunlu birçok ders alırsınız.

Hemşirelik Bölümü’nde hemşireliğin tüm alanlarla ilişkisinin (kadın doğum hemşireliği, acil hemşireliği, bulaşıcı hastalık hemşireliği vs.) eğitimi alırsınız. Göreceğiniz bu derslerin her biri size çok çeşitli hastalıkları öğretecek ve hastalıkların oluşumu, tanı yöntemleri, tedavi süreci, bakım, ilaç kullanımı hakkında geniş kapsamlı öğretiler sunacaktır. Hemşirelik Bölümü’nün bitirenler hem özel sektörde hem de KPSS’ye girerek kamu kuruluşlarında kendilerine yer bulabilirler. Bunun dışında sağlık meslek liselerinde ve yüksek lisans yaprak üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirsiniz.


26.05.2022 13:08 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow