Hedeflerimiz Nasıl Gerçekleşir?

author

 

Hepimizin hayatında bazen kısa vadeli bazen ileriye yönelik bir sürü hedef olur. Bunlara ulaşmak için büyük çabalar sarf ederiz, zor yollardan geçeriz ve çoğu zaman hayatımızdaki birçok şeyden feragat etmemiz bile gerekebilir. Yeri geldiğinde büyük bir istek ve motivasyonla çalışırken bazı zamanlarda da kendimizi tükenmiş ve devam edemeyecek halde buluruz. Her şeye rağmen ne zorluk yaşarsak yaşayalım, günün sonunda kendimizi hedefimize ulaşmış, başarmış bir şekilde düşünmek bile yeniden ayağa kalkıp ilerlemeye devam etmemize destek olur.

Hayal Edin

Hedeflerinize ulaşmanız için atmanız gereken en basit adımlardan biri hayal kurmaktır. Aslında hayal kurmanın önemi sizi motive etmesinden kaynaklanıyor. Çok zor olduğunu düşündüğünüz bir hedef için bile kendinizi başarmış bir biçimde hayal ederseniz, o hedefi gerçekleştirmek için çok daha fazla motive olursunuz. Bu yüzden hayal etmek sizi harekete geçirmesini yönünden oldukça faydalıdır; ancak sizi harekete geçirmeyen hayal, hayatınızda yalnızca bir düş olarak kalacaktır.

Planlı Olun ve Sorumluluk Alın

Bir amaca ulaşmak için diğer bir adım da planlı ve sorumluluk sahibi olmaktır. Ne istediğinizi biliyorsunuz, buna ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz. Peki, nasıl uygulayacaksınız? Bu noktada belirli bir program oluşturmak ve yapılması gereken her ne ise bunun sorumluluğunu yüklenmek gerekir.

Kendi Başarınıza Odaklanın

Hedeflerimizi gerçekleştirme aşamasında, bize ilham kaynağı olacak isimler bulmak iyi bir fikir olabilir ama kendi başarınızı başkalarının başarılarıyla kıyaslamak size zarar verecektir. Sadece kendi başarınıza odaklanın ve kendi kendinizle yarışın.

Adım Adım İlerlemeyi Hedefleyin

İstediğiniz şeye ulaşmakta çoğu zaman önünüzdeki engel aslında kendinizsiniz. Kendi kendinizi çok fazla sıkmanız, çoğu zaman çok uzun vadeli hedeflerin içinde kaybolmanıza sebep olabilir. Aslında adım adım ilerleyerek küçük başarılarla asıl hedefe gitmek hem daha destekleyici hem de daha az yorucu gelecektir.

Sabredin

Hayal ettiniz ve hedefiniz gerçekleştiğinde yaşayacağınız mutluluğu gördünüz… Şimdi ise normal olarak o mutluluğu yaşayarak deneyimlemek için bir an önce o hedefe ulaşma istiyorsunuz ama sabır… Yeterli emeği verdiğiniz ve atmanız gereken adımları attığınız sürece merak etmeyin, başarıyı tadacaksınız; ancak bu süreçte en fazla ihtiyacınız olan şey acele etmek değil sabretmek olacak, bunu unutmayın.

 


20.02.2020 18:09 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow