Hazırlık Okumak

author

 

Hazırlık sınıfları çoğunlukla dilbigisi, konuşma, yazma gibi temel İngilizce eğitimi veren sınıflardır. İngilizce yaygın olarak kullanılan bir dil olduğu için her yönüyle bu dile hakim olmak size büyük faydalar sağlar.

Ülkemizde hazırlık eğitimini zorunlu tutan pek çok üniversite var ve bu eğitimin öğrencilere katkısı önemli bir düzeyde. Özellikle mezuniyet sonrası mesleğinizi yurt dışında icra etmek gibi bir hedefiniz varsa İngilizce bilmeniz şart. Bunun yanı sıra bölümünüzle ilgili diğer ülkelerde yaşanan gelişmeleri takip edebilmek ve güncelliğinizi koruyabilmek için eğitim dili İngilizce olan bölümleri okumak yararlı olacaktır.

Eğitim dili İngilizce olan bölümlerde hazırlık eğitimi zorunludur. İngilizcenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız muafiyet sınavına girip yeterli başarıyı göstererek hazırlık sınıfını atlayabiliyorsunuz. Ancak bu sınavları geçmek o kadar da kolay değil. Seviyeleri çok iyi olan öğrenciler bile sınavı geçmekte zorluklar yaşayabiliyor. Ayrıca muafiyet sınavında başarılı olup direkt olarak bölüme geçen öğrenciler İngilizce dilde verilen eğitime adapte olmakta çoğunlukla güçlük çekerler. Bunun olmaması için eğer hazırlık okuyacaksınız önünüzdeki 1 yıllık süreci oldukça iyi değerlendirmeniz gerekir. Kendinizi geliştirmeye gayret edin, sosyalleşin, imkanınız varsa yurtdışına çıkın. Dili ne kadar çok hayatınızın içine alırsanız o kadar kolay adapte olursunuz.

Öğrenciler genellikle hazırlık okumaya sıcak bakmak hatta sene kaybı olarak görürler. Bu düşünceden çıkıp her zaman önünüze gelecek İngilizce’yi öğrenmek için bir fırsat yakaladığınızı düşünmeye çalışın. Hazırlık yılınız bölüme geçtiğinizdeki yıllarınıza göre nispeten daha rahat olacağı için iyi değerlendirmeye gayret edin.


27.05.2022 16:50 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow