Hangi Ön Lisans Bölümleri Hangi Lisans Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilir

author

Bankacılık bölümünden mezun olanlar: Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, Finansal Ekonometri, İktisat, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme Yönetimi, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi, Uluslararası Finans bölümlerinden lisans geçişi yapabilirler.

Bilgisayar, Bilgisayar Programcılığı veya Bilgisayar Teknolojisi bölümünden mezun olanlar: Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Endüstri Mühendisliği, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimler, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Uzay Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği bölümlerinden lisansa tamamlayabilirler.

Dış Ticaret, Dış Ticaret ve Avrupa Birliği bölümlerinden mezun olanlar: Avrupa Birliği İlişkileri, Bankacılık ve Finans, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat,  İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme Yönetimi, İşletme-Ekonomi, Lojistik, Lojistik Yönetimi, Lojistik ve Taşımacılık, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Finans, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası İşletmecilik Uluslararası İlişkiler bölümlerinden lisansa tamamlayabilirler.

Grafik, Grafik Tarım bölümü mezunları İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Grafik bölümlerinden tercihte bulunabilirler.

Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümlerinden mezun olanlar: Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Reklam Tasarımı ve İletişimi, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı ve Yönetimi, İletişim Tasarımı, İletişim Bilimleri bölümlerinden lisansa tamamlayabilirler.

İklimlendirme-Soğutma, Soğutma ve Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar: Enerji Sistemleri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği bölümlerinden lisansa tamamlayabilirler.

Ön Lisans bölümlerini tercih edecek öğrencilerin mezun olduktan sonra dikey geçiş ile tamamlayabilecekleri lisans bölümleriyle ilgili daha detaylı bilgilere linkten ulaşabilirsiniz. http://www.osym.gov.tr/TR,15015/2018-dgs-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html


26.02.2021 18:11 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow