Girişimcilik Nedir?

author

 

 

Günümüzde oldukça popüler olan girişimcilik kavramı son birkaç yıldır ‘’Girişimcilik Bölümü’’ olarak üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde okutuluyor.

Girişimcilik bölümünde okumak isteyen kişiler her zaman yenilikçi, planlı ve ısrarcı olmalıdır. Bu bölümde okurken pazarlama, istatistik, işletme yönetimi gibi bir girişimcinin bilmesi gereken birçok dersi alırsınız.

Peki, girişimcilik nedir? Kimlere girişimci diyebiliriz?

Çevresinde doğan fırsatları değerlendiren veya fırsatları kendi yaratabilen ve bunun sonucunda işini organize edip o işten doğacak risk faktörlerini üstlenen kişilere girişimci diyebiliriz.

Çevrenize bir bakın, mutlaka önünüze çıkan sizi rahatsız eden bir sorunla karşılaşacaksınız. İşte girişimciliğin ilk adımlarından biri budur. Günlük hayatta karşılaştığımız sorunlara çözüm üretmeye çalışarak hem faydalı hem de kazanç sağlayacağınız bir girişimde bulunabilirsiniz.

Cesaretli olmak, harekete geçmek ve sorumluluk almak bir girişimcinin olmazsa olmaz özelliklerinden.

‘’Kendi işini yapmak’’ cümlesi kulağa çok hoş geliyor olsa da büyük bir özveri ve çaba gerektirir.

Çok inandığınız bir fikir o günkü şartlarınız olgunlaşmadığı için veya farklı faktörlerden ötürü istediğiniz gibi gitmeyebilir. Pes etmemek, düşsen bile kalkmayı bilmek girişimciliğin doğasında var.

İnternet, günümüzde milyonlar kazanan ama zamanında başarısızlıklarla dolu girişimleri olmuş insanların hayatlarıyla dolu.

Elon Musk şu an tüm dünya tarafından tanınıyor ama hayatında bugün bulunduğu noktaya gelene kadar sayılarca başarısızlık mevcut. Belki onu Elon Musk yapan da yaşadığı başarısızlıklar olmuştur. Burada önemli olan başarısızlıklar değil onları nasıl göğüslediğinizdir.

Her girişimin riski vardır ancak belki sizin yapacağınız ilk andan itibaren ses getirecek ve çıtasını hep yukarı doğru çıkaracak. Elbette bu da ihtimaller arasında.

Eğer kendi hayatınızı bu yönde ilerletmek isterseniz gerçekten iyi bir plan yapmalı, işi tüm hatlarıyla düşünmeli, tüm riskleri tayin etmeli ve bunları göze almalısınız. Bir girişimciyseniz attığınız her adım kıymetli ve bir sonraki adımınızın basamağı olacaktır ve bu adımlar sizi her gün biraz daha başarıya yaklaştıracaktır.


25.02.2021 23:38 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow