Ezber Yapmanızı Kolaylaştıracak Taktikler

author

 

Ezber yapmak belki de sınav döneminde en çok yaptığımız şeylerden biridir. Elbette bir konuyu öğrenebilmek ezber yapmaktan her zaman daha iyidir, bu nedenle öncelikle öğrenmeye çalışın. Daha kolay öğrenmek için öğrenmeyi kolaylaştıran Feynman tekniği yazımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Ancak bazı zamanlar ezber yapmamız gerekebilir.

Ezber yapmanın bir yöntemi var mı? Bazı insanlar nasıl bu kadar hızlı ezberliyor gibi soruları zaman zaman kendimize sorarız. Aslında ezber yapmanın da taktikleri vardır. Nasıl ve ne kadar ezberleyeceğiniz de aslında biraz size bağlı.

 

Ortamınızı Hazır Hale Getirin

Karmakarışık, her yeri bir şeylerle dolu bir ortamda çalışmak zihninizi dağıtacağı için muhtemelen böyle bir ortamda ezber yapmakta zorlanacaksınız. Bu nedenle çalışma ortamınızı mümkün olduğunca sakin ve az eşyayla oluşturmaya çalışın. En azından ezber yapacağınız zamanlar.

 

Kendinizi Hazırlayın

Ortamınızı hazır hale getirdiniz tamam ama sakin bir ortamın içinde karışık bir kafayla ezber yapmaya kalkarsanız yine başarılı olamazsınız. Ezber yapacağınız şeye odaklanmadan önce düzenlediğiniz çalışma ortamında zihninizi rahatlamak için sevdiğiniz bir müziği dinleyebilirsiniz.

 

Adım Adım İlerleyin

Bir kerede değil adım adım sonuca ulaşmayı hedefleyin. Ezberleyeceğiniz şey her ne oluşa olsun bölümlere ayırın. Önce kısa metinlerden başlayarak yavaş yavaş uzun metinleri ezberlemeye geçebilirsiniz.

 

Öğrenme Yönteminizi Öğrenin

İşitsel, görsel veya kinestetik hangi öğrenme yöntemi size daha yakın önce bunu bilmenizde fayda var. Eğer bir şeyleri duyarak daha rahat aklınızda tutuyorsanız işitsel öğrenme biçimine daha yakınsınız demektir ya da kendinize küçük notlar alarak daha rahat öğreniyor olabilirsiniz, bu durumda da görsel öğrenme yöntemi sizin yönteminiz demektir. Kimileri de hareket halinde, öğrenme sürecinin içine dahil olarak daha kolay öğrenirler bu kişiler de kinestetik öğrenme stiliyle daha rahat öğreniyorlar demektir. Öğrenme stilinizi keşfetmek için buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Uykudan Önce Çalışmak

Hafızayı kuvvetlendirmek için uygulanan tekniklerden biri uykudan önce gün içinde öğrendiklerimizi tekrar etmektir. Aklınızda kalmasını istediğiniz şeyleri mutlaka yatmadan önce tekrar edin, bir süre sonra daha fazla aklınızda kaldığını fark edeceksiniz.

 

Kitap Okumak

Kitap okumanın hafızaya yararı araştırmalarla kanıtlamış bir gerçektir. Kitap okuyarak hem hafızanızı kuvvetlendirerek ezber yapma işlemini dahakolay gerçekleştirebilirsiniz hem de sınav başarınıza özellikle paragraf soruları çözme noktasında büyük ölçüde katkı sağlarsınız


26.05.2022 23:44 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow