Eyvah Başarısız Oldum!

author

Hepimizin hayatında büyük küçük hedefleri, amaçları, hayalleri olur. Bunları gerçekleştirme yolunda önümüze çeşitli zorluklar ve engeller çıkabilir. Hatta bazen bu engellere takılma ihtimalinden o kadar korkarız ki risk almaktan çekiniriz ya da yaşadığımız kaygıya kendimizi kaptırıp başarılı olma ihtimalimizi iyiden iyiye düşürürüz.

Peki başarısız olmak gerçekten bu kadar kötü mü? Bir kere başarısız olduğumuz zaman her şey bitti mi demeliyiz yoksa kalkıp daha büyük bir azimle mi çalışmalıyız?

Başarılarıyla size ilham olan isimlere bir bakın. Bulundukları noktalara gelmek için kaç kez başarısız olmuşlar? Kaç kere yeniden kalkıp denemişler? Başarısız olmaktan kaçmak maalesef sizi bulunduğunuz noktadan öteye götüremez ama başarısızlığı göze alır buna rağmen adım atarsanız işte o zaman ilerleme kaydedebilirsiniz.

Başarısız olduğunuz anlarda oturup bu durum için üzülmek yerine bu durumdan ders çıkarmaya çalışın çünkü başarısızlık iyi bir öğreticidir. Doğru soruyu sormayı bilirseniz nerede başarısız olduğunuzu bulabilir ve düzeltmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Ayrıca benzeri bir problemle karşılaştığınızda artık nasıl çözebileceğinizi de biliyor olursunuz.

Başarısız olup vazgeçmek kolaydır ancak başarısızlığın ardından tekrar başlayıp bu kez daha güçlü bir şekilde denemek daha zordur. Unutmayın hiçbir başarı zorlu yollardan geçilmeden elde edilmemiştir. Başarının bu denli kıymetli olmasının sebebi de uğrunda verilen çabalardır. Emin olun eğer başarısızlıktan ders almayı bilirseniz sizin için çok büyük bir güç kaynağı ve daha iyisini yapmanız için bir destek bile olabilir. Yeter ki pes etmeyin! Her seferinde tekrar ve daha güçlü olarak ayağa kalkacaksınız.

Eğer en ufak bir hata sizi yıldıracaksa başarılı olma fikrini bir kenara bırakmanız gerek. Evet, başarısızlığa üzülmek kalkıp tekrar denemekten daha basit bir fikir ama başarı tembelliği, üzülmeyi değil hareketi sever…

Amerikalı filozof John Dewey’nin dediği gibi… ‘’Başarısızlık yol göstericidir. İyi düşünen bir insan başarısızlıklarından çok fazla şey öğrenebilir.’’


26.05.2020 02:57 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow