Evde Kalarak Çalışabileceğiniz 5 Meslek

author

Ülkemizin içerisinde bulunduğu Kovid-19 Pandemisi sebebiyle gündemimizde dikkat çekmeye başlayan yeni bir konu var: Home Office çalışma.

Home office çalışmaya dair detayları ve home office çalışabileceğiniz meslekleri yazımız devamında bulabilirsiniz.

 

E-ticaret Uzmanı

Web siteleri aracılığı ile sunulan ürünlerin pazarlanması, stok kontrolü ve yönetimi, marka tanınırlığını artırmak, pazarlama stratejileri geliştirmek, rakip takiplerini ve analizlerinin yapılması işlemlerinin sorumluluklarını yürütür.

 

Web Tasarım Uzmanı

Tasarım düşüncelerinin üretilerek bir hedef doğrultusunda düzenlenerek yazılım ve tasarımın iç içe geçtiği işlemlerdir. Yapılan çalışmanın ardından ortaya kullanılabilir bir internet sitesi çıkar. Web sitesinin oluşturulmasının tasarım süreci sorumluluklarını üstelenen kişiye web tasarım uzmanı denir.

 

Grafik Tasarım Uzmanı

Görsel kimlik, afiş, logo, poster, reklam, ürün ve ambalaj vb. tasarımlarıyla verilmek istenen mesajı görsel tasarım aracılığıyla hedef kitleye aktarılmasını sağlayan kişilerdir.

 

Metin Yazarlığı

Dijital ortamlarda veya yayıncılık kuruluşlarında yaratıcı içerikler üreten kişilerdir. Reklam, pazarlama, tanıtım vb. konularda gereken araştırmaları yaparak hedef kitleye yönelik ilgi çekici, özgün ve imla kurallarına uygun metinler yazarlar.

 

SEO Uzmanı

Doğru anahtar kelimeleri kullanarak bir web sitesini hedef kitlesine arama motorlarında ilk sıralarda göstermeyi sağlayan kişilerdir. Web sitelerinin internette görünür olmasını sağlamak SEO uzmanlarına bağlıdır.

 

Home Office Çalışmanın Avantajları

Evden çalışırken, işlerinizi daha rahat çalışma ortamında yapabiliyorsunuz; ayrıca çalışacağınız ortamı istediğiniz gibi düzenleme şansınız da bulunuyor.

Çalışma saatleriniz çok daha esnek, isteğiniz zaman kısa molalar verebiliyorsunuz ve bu durumda kendiniz için daha fazla ekstra zaman yaratabiliyorsunuz.

Evden çalışmak aynı zamanda gün içerisinde çalışanları strese sokan; trafik, işe hazırlanma süreci gibi etkenleri de ortadan kaldırıyor.

Kıyafet, yol ve yemek gibi masraflarınız evden çalıştığınız zaman oldukça azalıyor.

 

Home Office Çalışmanın Dezavantajları

Çalışmalarınızı daha rahat bir ortamda gerçekleştiriyor olduğunuz için yeterince odaklanamayabilirsiniz. Bu durum çalışma performansınızın düşmesine ve üretkenliğinizin azalmasına sebep olabiliyor

Bir süre sonra iş ve ev hayatını birbirinden ayırmakta zorlanabilirsiniz ve bu da istemeyeceğiniz sonuçlar doğurabiliyor.

Evden çalışmanın aynı zamanda sosyalleşmenize de olumsuz etkileri olabiliyor. Ofis ortamında çalıştığınız da her gün birden fazla insanla yüz yüze iletişim halinde olabiliyor ve yeni insanlarla da tanışabiliyorsunuz; ancak home Office çalıştığınız zaman bunlar büyük oranda azalıyor. Ayrıca beraber çalıştığınız iş arkadaşlarınızla iletişim kurmak da zorlaşabilir.

 

 

 


02.07.2022 02:45 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow