Eşit Ağırlıkçılar Buraya! Sınava Kalan 4 Ayda Yapabileceğinin En İyisini Yap!

author

 

Eşit ağırlık öğrencilerinin kendileri için gördükleri en büyük sorunlardan biri sayısal ve sözel derslere aynı anda çalışmak durumunda olmalarıdır. Düzenli çalışıldığında verdiğiniz emeğin karşılığını görebileceğiniz bir alan olan eşit ağırlık alanında iyi bir sıralama elde etmek için nasıl bir çalışma düzeni takip etmeliyiz birlikte inceleyelim.

Öncelikle bir eşit ağırlık öğrencisiyseniz muhtemelen en zorlandığınız ders Matematik dersidir. Öğrencilerin Matematik ile ilgili yaptığı yakınmalardan en fazlası ‘’temelim yok’’ yakınmasıdır. Birçok öğrenci temeli olmadığı için matematik sorularını anlamakta ve çözmekte zorlandığından şikayet eder. Biliyorsunuz ki şikayet etmek size hiçbir şey kazandırmaz. Bu yüzden temelim yok yakınmasının arkasına sığınmaktansa bu temeli nasıl oluşturabilirsiniz onu bulmaya çalışın. Artık internet hemen hemen herkesin elinin altında, eksik olduğunuz konuları izleyebileceğiniz birçok platform var. İnternet ortamı dışında yine her kitapçıda temel oluşturmanıza destek olacak konu anlatımlı, soru çözümlü kitaplar bulabilirsiniz. Matematikte başarılı olmanın en önemli yolu bol bol pratik yapmak, soru çözmektir. Konuları anlayıp tekrar ettikçe bunu soru çözümleriyle pekiştirmeniz gerekmektedir.

Eşit ağırlık öğrencilerinin bir diğer problemi de Geometri dersleridir. Geometri çoğunlukla öğrenciler tarafından önemsenmez ve geri plana atılır. Aslında üstüne düştüğünüzde çok rahatlıkla kavrayabileceğiniz ve size güzel netler getirecek bir derstir. Geometriyi anlamak için yapacağınız en iyi şey soruyu çizerek çözmek. Bunun nedeni ise Geometrinin ‘’görmek’’ ile ilgili olmasıdır. Analitik geometri konuları ise sadece formül bilmeyle rahatlıkla çözülebilecek konulardır.

Sizi üst sıralara taşıyacak diğer dersler Türkçe-Edebiyat dersleridir. Burada da en zorlanılan nokta paragraf sorularıdır. Paragraf sorularını çözebilmek okuduğunu anlayabilmekten geçer. Kendinize bunu kazandırabilmek için de ya bol bol kitap okuyacaksınız ya da bol bol soru çözeceksiniz. Edebiyata geldiğimiz zaman yapmanız gereken şey konu tekrarı; çünkü buradan çıkacak soruların büyük bir kısmı bilgi sorusu olacak ve bunları öğrenmenin en iyi yolu da konu tekrarı yapmaktan geçer.

Belirli bir plan ve program doğrultusunda çalıştığınız takdirde YKS ve AYT’den istediğiniz sonucu elde etmeniz hiç de zor değil. Zor ve önemli bir sürecin içerisindesiniz, ihtiyaçlarınızı ve ne yapmanız gerektiğini bilir ve buna uygun hareket ederseniz bu dönemden başarıyla çıkacaksınız.


27.05.2022 06:46 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow