Erteleme İsteğiyle Nasıl Başa Çıkılır?

author

 

Yapmanız gereken bir sürü şey varken sürekli bahaneler üretiyor ve çalışmayı devamlı erteliyorsanız, yalnız değilsiniz. Emin olun sizinle birlikte özellikle sınav döneminde bu süreci yaşayan binlerce aday var; ancak çözülemeyecek bir sorunla karşı karşıya değilsiniz. Önemli olan durumun farkında olmak ve harekete geçmek.

KABUL EDİN

İlk olarak yapmanız gereken erteleme isteğinizle yüzleşmek. Yapmanız gerekenleri ertelemek için kendinize söylediğiniz bahaneleri kabul ederek başlayabilirsiniz. Eğer bunun bir problem olduğunuz kabul ederseniz çözmeniz kolaylaşacaktır.

STRATEJİ OLUŞTURUN

Bir işi yapmanızı sağlayacak yöntemleri belirleyip bunları uygulayabilirsiniz. Mesela, 4 sat ders çalıştığınız zaman kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Böylelikle çalışma isteğiniz artacak ve ertelemekten kurtulmuş olacaksınız.

ÖNCELİK SIRANIZI BELİRLEYİN VE PLANLAYIN

Bir günlük çalışma planınızda yapmanız gerekenler listesinde çok da önemli olmadığını düşündüğünüz şeyler üst sıralardaysa muhtemelen bunları yapmayı erteleyeceksiniz. Bu nedenle çalışmalarınızı bir önem sırasına koyun ve mutlaka yapmanız gerekenler üst sıralarda olsun. İşlerinizi sıraladınız, şimdi sıra nasıl yapacağınıza geldi. Yapmanız gerekenleri ufak parçalara bölerek, iş akış listesini bozmadan yapmaya çalışırsanız gözünüze daha kolay geleceği için erteleme isteğini daha rahat yeneceksiniz.

DİKKAT DAĞITACAK HER ŞEYİ ORTADAN KALDIRIN

Çalışma ortamınızda bulunan sizin dikkatinizi dağıtacak ve ertelemek için bahane üretmenizi kolaylaştıracak her ne varsa ortadan kaldırın.

DİNLENMEYİ İHMAL ETMEYİN

Dikkat dağınıklığının en önemli sebeplerinden biri de yorgunluktur. Uyku düzeninizi doğru bir seviye getirmek ve orada tutmak kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Böylelikle çalışma isteğiniz artacak ve ertelemek için bahanelere sığınmanıza gerek kalmayacaktır.

 

Erteleme isteği, çok sık rastlanılan ve çözüm yolları bilindikten sonra rahatlıkla üstesinden gelinebilecek bir durumdur. Sınav döneminde en önemli şeyiniz zamanken erteleme isteğinize kapılarak onu kaybetmeyin...

 

 


31.05.2020 23:47 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow