Erasmus Nedir?

author

Erasmus programı, herhangi bir yükseköğretim kurumunda kaydı bulunan öğrencilerin öğrenimlerinin bir kısmını kurumun anlaşmalı olduğu yurtdışındaki üniversitelerden birinde devam ettirmesidir. Erasmus yapacak öğrenciler, hibe adı verilen yurtdışındaki masraflarını karşılamaya yönelik maddi bir destek alırlar. Bu maddi destek tüm masrafları karşılamaya yönelik değil, katılımcının yurtdışındaki harcamalarının bir kısmına yardımcı olmak amaçlıdır.

Erasmus, hem ülkeler arası iş birliğini kuvvetlendirmek hem de öğrencilere uluslararası bir eğitim imkanı sağlamak amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Erasmus yapacağınız zaman hangi ülkeye gideceğinizin kararı tamamen size aittir. Okulunuzun anlaşmalı olduğu üniversitelerden birine başvurunuzu yapabilirsiniz. Bölümünüzle ilgili en iyi üniversite nerede, hangi dile daha yatkınsınız gibi sorularla kendinizi yönlendirebilirsiniz.

Erasmus programına katılabilmek için belirli bir not ortalamasına ve dilde yeterliliğe sahip olmanız gerekli.  Eğitim alacağınız dil ile ilgili bir sınava tabi tutulursunuz ve başvuru yapabilmeniz için bu sınavdan geçer not almanız gerekir. Üniversitede Erasmus başvurularıyla ilgilinen birim ‘’Uluslararası İlişkiler’’ veya ‘’Erasmus Koordinatörlüğü’’ şeklinde isimlendirilebilir. Eğer programa katılmak isterseniz Erasmus ile ilgili tüm süreçlerinizi bu birimler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Erasmusa başvurabilmek için hazırlık sınıfı dışında en az iki dönem ders görmüş olmanız gerekmektedir. Başvuruda genel not ortalamanız da dikkate alındığı için en az iki dönem eğitim almanız gerekiyor.

Hangi üniversitede hangi eğitim dilinde öğrenim göreceksiniz o dilde yeterli olmanız gerekiyor. Ayrıca okuduğunuz bölümünde Erasmus programlarına dahil olması şartı da var.

Erasmus genel olarak size mezun olduktan sonra da iş hayatınızda oldukça faydalar sağlayacak bir öğrenci değişim programıdır. Üniversitede fırsatınız varken bu imkanı değerlendirmelisiniz.


26.05.2022 13:07 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow