Endüstriliği Mühendisliği Hakkında Her Şey !

author

 

Endüstri mühendisi, makinenin olduğu her sistemde, maksimum verimlilik için, tedarik zincirinden kuruluşuna kadar gerçekleşecek tüm operasyon sürecini yöneten mühendislik dalıdır.

Endüstri Mühendisliğinde başarılı olabilmek için matematiği ve problem çözmeyi sevmek gerekmektedir aksi takdirde geçirilecek eğitim süreci oldukça zorlayıcı olacaktır. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ayrıca analitik düşünme yeteneğine ve problem çözme becerisine de sahip olmalıdırlar. Genel olarak tüm mühendisliklerde olduğu gibi bu mühendislik dalında da eğitim dilini İngilizce almak iş hayatına girildiğinde kolaylıklar sağlar. Gelişen mühendislik faaliyetlerini takip edebilmek ve her zaman güncel olabilmek adına akademik düzeyde İngilizce biliyor olmak büyük faydalar sağlar.

Endüstri Mühendisliği Bölümünde; Matematik, Teknik Resim, Fizik, Genel Kimya, Endüstri Mühendisliğine Giriş, Programlamaya Giriş, Lineer Cebir, Olasılık Kuramına Giriş, Ekonomi, Nesne Tabanlı Programlama, Malzeme Bilimi, Mühendislik Akademisi, Yöneylem Araştırması, Tesis Tasarımı ve Planlaması, Benzetim Modelleme, Sistem Analizi, Ergonomi, İleri Proje Yönetimi, İş Hukuku, Kurumsal Kaynak Planlaması gibi birden çok zorunlu ve seçmeli ders alınır.

Endüstri Mühendisliği üretimin olduğu her yerdedir ve bu da çok fazla alanda iş fırsatı yaratır. Üretim Planlama Mühendisi, İş Geliştirme Uzmanı, Tedarik Zinciri Planlama Uzmanı, , Finansal Planlama Uzmanı, Lojistik Müdürü, Kalite Mühendisi, İnsan Kaynakları Müdürü, Risk Yönetimi Uzmanı, Depo Müdürü, Müfettiş, Portföy Yöneticisi,  Satış/Pazarlama Müdürü olarak çeşitli sektörlerde çalışabilirler.

 


08.12.2021 20:26 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow