Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

author

 

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

Merkezi yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen veya tercih hakkını kullanmayan öğrencilerin yararlandığı ek yerleştirme işlemleri 14-20 Eylül tarihleri arasında yapılmıştı.

Öğrencilerin dört gözle beklediği ek yerleştirme sonuçları bugün açıklandı.

Bu yıl lisans programlarında 141 bin kişilik, ön lisans programlarında ise 139 bin kişilik boş kontenjan bulunuyordu. Yerleşemeyen veya merkezi yerleştirme dönemi tercih hakkını kullanmayıp ek yerleştirmelerden yararlanan öğrenciler, boş kalan bölümlerde kendi puanlarına uygun olan bölümleri tercih listelerine yazdılar.

Merakla beklenen yerleştirme sonuçları ise bugün ÖSYM’nin sitesinde yaptığı duyuruyla açıklandı.

Ek yerleştirmelerin  177.103  boş kontenjan kaldı.

SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN

Herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt işlemlerini 1-5 Ekim arasında gerçekleştirebilecek.

Merkezi yerleştirme dönemi E-Devlet üzerinden yapılan E-Kayıt uygulaması ek yerleştirmelerde kullanılmayacak, yerleşen öğrenciler yerleştikleri yükseköğretim kurumlarına kendileri giderek kayıt yaptırabilecekler. Ancak yerleşilen üniversitenin kendi online kayıt sistemi bulunuyorsa öğrenciler işlemlerini yine internet üzerinden gerçekleştirebilirler.

Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin 1-5 Ekim tarihleri arasında kayıtlarını yaptırmaları zorunludur.

Bu süre içinde kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyen öğrenciler haklarını kaybedecekler.

Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (Yks) Yükseköğretim Programları Ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan ulaşabilirsiniz.

KILAVUZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow