EK YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

author

Sonuçları beğenmeyen ve kazanamayan gençler Ek Yerleştirme ile ilgili şimdiden “Ek Kontenjan” diyerek sorulara başladılar.

Hepsi ile ilgili temel bilgileri paylaşalım.

  1. Ek Yerleştirme işlemleri bu yıl eğitim öğretim başladıktan sonra değil, 17 – 21 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.
  2. Bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar Ek Yerleştirme’de tercih hakkına sahip değiller.
    1. Ancak yatay geçiş hakları var, hedefledikleri programın taban puanından yüksek bir puana sahiplerse.
  3. Ek Yerleştirme Dönemi’nde son yıllarda yeni açılan bölüm pek olmadığından kontenjan artışı olmuyor.
  4. Ek Yerleştirme’de, ilk yerleştirme sırasında boş olan kontenjanlara ek olarak, kazanan ancak kayıt yaptırmayan öğrencilerden açılan kontenjanlar da ekleniyor ve öğrenciler bu kontenjanlar için tercih yapıyorlar.
  5. Ek Yerleştirme işlemlerinde Lisans programları için ilk yerleştirmede oluşan taban puanlar geçerli olurken, önlisans programları için taban puan uygulaması yapılmıyor, öğrenciler ilk yerleşmede puanı yeterli olmasa bile aynı programları tekrar tercih edebiliyorlar.
  6. İlk yerleştirmede kontenjanını dolduramayan programların taban puanları oluşmamış oluyor, barajı aşan öğrenci tercih edebiliyor. Ancak kazananların kayıt yaptırmaması ile açılan kontenjanlarda taban puan uygulanıyor.

Kısaca ve özetle Ek Yerleştirme ile ilgili bilgiler bu şekilde.

Ek Yerleştirme için şu anda Lisans’ta 18.770, Önlisans’ta ise 20.019 olmak üzere 38.789 boş kontenjan bulunuyor. Ancak geçmiş yıllarda kayıt yaptırmayan öğrenciler ile bu sayı 100.000’lere kadar çıkıyordu, bu yıl da en az 70.000 civarı bir sayı olacaktır.


27.02.2021 09:28 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow