EK TERCİH DÖNEMİ SIKÇA SORULAN SORULAR

author

 

EK TERCİH DÖNEMİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Ek Tercih Dönemi başladı. 20 Eylüle kadar devam edecek olan Ek tercih dönemi hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağız.

 

Kimler ek tercih hakkından yararlanamaz?

Bu yıl YKS’ye girerek en az bir puan türünden ön lisans programları için 150 ve lisans programları için 180 barajlarını geçenlerden;Tercih yapıp bir programa yerleşemeyen, Hiç tercih yapmayanlar ve özel yetenek sınavları ile bir programa kayıt olanlar ek tercih yapabilirler.

 

Kimler ek tercih hakkından yararlanabilir?

YKS’ye başvurmayanlar ve bir programı tercih edip yerleşenler (kayıt olup olmaması önemli değil.) ek tercih yapamazlar.

 

Ek tercih yaparken puan mı başarı sıramı önemlidir?

Ek tercihlerde artık başarı sırasına bakmıyoruz. Ek tercih kılavuzunda yer alan taban puanlara bakacağız. Tercih etmeyi düşündüğünüz programın karşısında yazan taban puana eşit ya da daha yüksek bir puanınız olması şart. Daha düşük bir puanınız var ise o programı tercih listenizde belirtemezsiniz.

Eğer bir programın karşısında taban puan bilgisi yok ise o programın kontenjanı hiç dolmamış demektir. Bu programları gerekli baraj puanını geçtiyseniz tercih listenizde belirtebilirsiniz.

Eğer başarı sırası şartı olan bir programın karşısında puan yazmıyor ise işte sadece o noktada başarı sıranızı kontrol etmeniz gerekecektir. Ki eğer zaten o başarı şartına uymuyorsanız yine ilgili programı tercih listenize yazamayacaksınız. Sistem müsaade etmeyecektir.

Örneğin bir PDR programının karşısında taban puan bilgisi yoksa o programı yazmak için EA puan türünde ilk 300.000 içerisinde olma şartı aranacaktır.

 

Kontenjanlar neden az?

 Kontenjanlar az çünkü her üniversitenin ilk tercihlerde belirttiği kontenjanlardan tercih edilmeyen ve tercih edilip yerleşen öğrencilerden kayıtlarını yaptırmayanların toplamı ek tercih kontenjanını oluşturuyor.

Örneğin X üniversitesinin PDR %50 burslu programının ilk tercihlerdeki kontenjanı 30 ve ilk yerleşeni 20 kişi olsun. Bu programda açık kalan 10 kontenjan ve yerleşen 20 kişiden kayıt olmayan 3 kişi nedeniyle ek yerleştirmede toplan kontenjanı 13 olarak belirtilecektir.

 

Üniversitelerin şartları Ek Yerleştirmede değişiyor mu?

 Hayır değişmiyor. Üniversiteler ilk tercihlerde adaylara ne sunuyorlar ise ek tercihlerde de aynılarını sunmak zorundadır. Ancak siz yine de kılavuzdaki küçük puntolarla yazılı özel koşulları iyice okumayı ihmal etmeyin.

 

Kaç kontenjan var?

Toplamda lisans programlarında 141 bin 41 ek kontenjan bulunuyor. Bunların 104 bin 537’si devlet kontenjanları 27 bin 761 vakıf kontenjanlarından oluşuyor.

Ön lisans programlarında 139 bin 68 kontenjan var. Bunların 112 bin 758’si devlet, 23 bin 247’si vakıf üniversiteleri kontenjanlarından oluşuyor.

 1. Bu yıl ki ek tercihlerde;
  1. 1283 adet Hukuk
  2. 113 Tıp
  3. 1315 Psikoloji
  4. 933 PDR
  5. 16854 Mühendislik
  6. 5136 Öğretmenlik
  7. 11546 İşletme
  8. 9382 İktisat ve Türevleri
  9. 10782 Uluslararası İlişkiler ve Türevleri gibi programlar bulunuyor. 32757 Açıköğretim lisans ve 52279 açıköğretim ön lisans programları var. Yani toplamda 280 bin 109 ek kontenjanın 85 bin 36’sı açıköğretim kontenjanlarından oluşuyor.

 

Ek tercihlerde YKS ek puanımı kullanabilir miyim?

Eğer mezun olduğunuz meslek lisesinin devamı niteliğinde bir yükseköğretim programını tercih ederseniz, merkezi yerleştirmede olduğu gibi ek yerleştirmede de ek puanınızı kullanabilirsiniz. Ancak farklı bir alan tercih edecekseniz ek puanınızı maalesef kullanamıyorsunuz.

 

Kayıt işlemlerini ne zaman yaptırabilirim?

Tercih işlemleri bittikten sonra ÖSYM’nin yayınladığı kılavuza göre kayıt işlemleri 1-5 Ekim arası yapılacaktır.

 

Kayıt işlemlerinde e-kayıt uygulamasından faydalanabilir miyim?

Maalesef faydalanamıyorsunuz. Ek yerleştirmelerde herhangi bir programa yerleşen öğrenciler üniversiteye giderek kayıt yaptırabilirler.

Birden fazla programa kayıt hakkı var mı? 
Hayır. Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

 

 

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow