Eczacılık Bölümü Hakkında Her Şey!

author

Eczacılık, ilaçların hem üretim ve dağıtım aşamalarını hem de insanların vücutlarına nasıl etki edeceğini inceleyen ve bu ilaçların geliştirilmesine katkı sağlamaya yönelik çalışmalar yürüten bir bilim dalıdır.

Türkiye’de Eczacılık eğitimi ilk yıllarında 3 yıllık olarak verilmiş, daha sonra 1938-2005 yılları arasında 4 yıla çıkmıştır. Günümüzde ise Eczacılık Bölümü’nün eğitim süresi 5 yıldır.

Sayısal alandan tercih yapacak birçok öğrencinin yıllardır favori bölümlerinden biri olan Eczacılık Bölümü’nde öğrenciler genel olarak kimya ve biyoloji ağırlıklı dersler görürler. Eczacılık Fakülte’sinde okuyan herkes için yapılabilecek tek şey eczane eczacılığı olarak düşünülür ama iş alanı, sadece mezun olur olmaz bir ecza dükkanı açmakla sınırlı değildir. AR-GE merkezlerinde, hastanelerde, ilaç fabrikalarında çalışabilir ve akademisyenlik yapabilirler. Ayrıca Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS)’na girerek klinik eczacılık da yapabilirler. Klinik eczacılık hasta odaklı çalışan bir birimdir. Eczacılar tüm hastaları için bir takip dosyası tutarlar. Bu dosyada hastanın kişisel bilgilerinin, hastalık ve kullandığı ilaç geçmişi ve tedavi uygulamaları yer alır. Hasta izlenmesinde eczacılara kolaylık sağlar. Klinik eczacılık eğitimi ülkemizde ilk olarak Marmara Üniversitesi’nde Klinik Farmasi Yüksek Lisans Programı adıyla verilmiştir.

Eczacılık Fakültesi’nde okuyan öğrenciler eğitimleri boyunca: Temel bilgi teknolojisi, analitik kimya, organik kimya, eczacılık tarihi ve terminolojisi, temel eczacılık bilimleri, eczacılık mevzuatı, eczacılık ve temel tıp bilimleri, farmasötik hammaddeler, farmasötik kimya, farmasötik teknoloji, klinik biyokimya, tıbbi ilkyardım, farmakoloji, eczacılık deontolojisi ve etik, farmakoloji uygulama gibi birçok alan dersinin yanı sıra; etnobotanik, besin güvenliği ve analizi, klinik parazitoloji, vitamin ve koenzimler, hastaların biyokimya temelleri, polimer kimya, serbest radikaller ve antioksidanlar gibi birçok dersi alabilirler.

Eczacılık bölümü gerçekten severek okunduğu takdirde sizi zorlamayacaktır; ancak yalnızca sıralamanız yettiği için veya başka sebeplerle yazmak durumunda kalınıp okunan bir bölüm olursa oldukça zorlayıcı bir 5 yıl yaşayabilirsiniz. Bunların yanı sıra kimya ile biyolojiyi sevmeniz ve insan ilişkilerinizin iyi olması sizin için avantaj olacaktır.


02.07.2022 04:36 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (2)
  • Eline sağlık

  • Cidden böyle güzel tesadüf olamazdı eczacılık hakkında aklım karışık iken şöyle bir bakayım ya diyerek açtığım yazının daha 10-15 dakika önce paylaşılması.. eline sağlık

arrow