Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

author

Times Higher Education’ın yaptığı araştırmayla düna çapında en başarılı üniversiteler belirlendi. İşte listeye giren 10 üniversite…

 

1) OXFORD ÜNİVERSİTESİ

Oxford Üniversitesi İngiltere’de 11. Yüzyılın sonlarına doğru kurulduğu biliniyor. 20.000’i aşkın öğrencisi bulunan üniversite, aynı zamanda Russel Group üyesidir. Russel Group akademik araştırmalarıyla adını duyurmuş üniversitelerin bağlı olduğu bir gruptur.

 

2) CAMBRIDGE ÜNİVERSİTESİ

Birleşik Krallık'a bağlı Cambridge kentinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1209'da kurulan üniversite İngilizce konuşulan ülkelerde mevcudiyetini sürdüren ikinci, tüm dünyanın dördüncü en eski üniversitesidir.

 

3) KALİFORNİYA TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

Times Higher Education’ın 2016 yılında yaptığı bir araştırmayla mezunlarına en fazla iş olanağı sağlayan üniversite seçildi. Bilim ve teknoloji dallarına önem veren üniversite Amerika’nın Kaliforniye eyaletinin Los Angeles şehrinde bulunuyor.

 

4) STANFORD ÜNİVERSİTESİ

Dünyadaki en büyük bütçeye sahip olan 3. Üniversite konumundaki Stanford Üniversitesi, Amerikanın Kaliforniya eyaletinin San Fransisko şehrinde bulunuyor.

 

5) MASSACHUSETTS TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

Bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında ön plana çıkan teknik bir üniversitedir. Amerika’nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinde bulunan üniversite, eğitimiyle dünyada öncü konumdadır.

 

6) HARVARD ÜNİVERSİTESİ

Harvard hemen hemen herkesin bildiği dünyanın en önde gelen üniversitelerindendir. Amerika’nın Boston şehrinde bulunan üniversite 1636 yılında kuruldu. 20.000’i aşkın öğrencisi bulunan Harvard Üniversitesi, akademik anlamda öncü ve girmesi oldukça zor bir üniversitedir.

 

7) PRINCETON ÜNİVERSİTESİ

Princeton Üniversitesi, New Jersey'de yer alan özel bir üniversitedir. Ivy League'e ait 8 üniversiteden birisidir. Ivy League, Amerika’nın en iyi 8 üniversitesinin bulunduğu, akademik mükemmelliği ön plana çıkaran bir gruptur.

 

8) IMPERIAL COLLEGE LONDON

Imperial College London Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da bulunuyor.  Royal College of Science, Royal College of Mines ve City and Guilds College'ın birleşmesiyle 1907 yılında kurulmuştur.

 

9) CHICAGO ÜNİVERSİTESİ

1890 yılında John D. Rockefeller tarafından kurulmuştur. Nobel ödüllü akademisyenlerin varlığıyla bilinir.

 

10) ETH ZURICH

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü olarak da bilinen İsviçre'nin Zürih kentinde bulunan bir üniversitedir. 1854 yılında İsviçre Konfederasyonu tarafından kurulmuştur.

 


02.07.2022 02:45 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow